Aktualizované ELA Zo Slovenska

Od 7. decembra sa zrejme ide do škôl, ALE: Budú sa pravidelne testovať žiaci i rodičia

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť s riešením, ako navrátiť deti do škôl od 7. decembra.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V stredu zasadal Ústredný krízový štáb, na ktorom sa opäť rozhodovalo o ďalšom postupe v boji s pandémiou na Slovensku.

Nie sú testy

Ako po skončení informoval premiér Igor Matovič, minister hospodárstva Richard Sulík nedokáže zabezpečiť potrebný počet testov na celoplošné testovanie. Cieľom bolo, aby sa do Vianoc urobilo osem miliónov testov. Na to však treba testy aj ochranné pomôcky.

Plošné testovanie, ktoré bolo avizované na 5. a 6. decembra, nateraz nebude, potvrdil premiér. Dôvodom je spomínaný nedostatok testov. Bude tak až po tom, ako minister Sulík zaručí ich nákup.

Matovičov cieľ do sviatkov je, aby klesol počet nových prípadov na 500 denne.

Matovič stále trvá na tom, že celoplošné testovanie iba na báze dobrovoľnosti, je „nezmysel“, lebo ľudia neprídu. Dobrovoľné celoplošné testovanie nie je podľa premiéra efektívne. Odvoláva sa na výsledky víkendového testovania vo viacerých obciach na Slovensku.

Celoplošné testovanie neodporúčajú

Vyjadrenie konzília odborníkov z oblasti epidemiológie a infektológie, ktoré neodporúča celoplošné testovanie, je potrebné zobrať do úvahy. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).

„Dostal som toto stanovisko v noci, musíme to prebrať,“ povedal o stanovisku konzília, ktoré síce oceňuje výsledky plošného testovania v prípade spomalenia šírenia nákazy, no upozorňuje, že ďalšie kolo vo forme, ktorú presadzuje predseda vlády, by zbytočne odčerpalo sily už teraz unaveným zdravotníkom, preto je potrebné hľadať iný spôsob, napríklad využitím mobilných odberových miest.

Školy od 7. decembra

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť s riešením, ako navrátiť deti do škôl od 7. decembra.

Otvorenie škôl má byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov i zamestnancov. Plán má minister vypracovať v spolupráci so samosprávami a zriaďovateľmi škôl.

„Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ povedal Matovič.

Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch. Ide podľa jeho slov o návrat k plánu komunitného testovania.

„Minister školstva bol poverený, aby prišiel s konkrétnym riešením, ako dostať deti do škôl,“ informoval predseda vlády Igor Matovič po rokovaní Ústredného krízového štábu.

Kloktanie žiakov

Na podrobnosti riešenia si podľa premiéra treba počkať na ministra školstva. Prvotná idea bola podľa neho taká, že by školy v najrizikovejších regiónoch raz za týždeň zabezpečili otestovanie žiakov, rodičov a svojich zamestnancov.

V stredne rizikových regiónoch by sa testovalo napríklad každé dva týždne a v najmenej rizikových raz za tri týždne. „Ale počkajme si na ministra školstva, kým príde s odpoveďou, či je to schopný zabezpečiť,“ poznamenal Matovič.

Pripustil, že v školách by sa mohlo využívať PCR testovanie, keď sa vzorka odoberá kloktaním.

Ak by sa objavila v triede pozitívna vzorka, všetci by sa ešte pretestovali antigénovými testami. Takéto riešenie by mohlo byť pre deti podľa premiéra komfortnejšie. Náklady na testovanie by hradil štát, testovanie by však mali organizačne zabezpečiť školy a zriaďovatelia.

Pred Vianocami do lavíc

Verí, že sa príde s riešením, ktoré umožní deťom chodiť pred Vianocami ešte dva týždne do škôl. „Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie,“ skonštatoval premiér.

Aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, považuje pravidelné pretestovávanie za veľmi dôležité.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Na návrat žiakov do škôl apelovali aj školskí odborári. V tejto súvislosti vznikla aj výzva mimoparlamentnej strany Spolu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí.

Mobilné odberné miesta

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že spoločne s ministrom zdravotníctva, vnútra a ďalšími rezortami a samosprávami prišli s návrhom rozšírenia mobilných odberových miest. Ich počet sa má zvýšiť už v najbližších dňoch. Ľudia sa tam budú môcť testovať.

Budú vedieť nasadiť aj mobilné tímy do osád či obcí, kde by rýchlo vedeli otestovať ohnisko, tak by sa podľa ministra obrany dali otestovať rýchlo menšie komunity.

Správu priebežne aktualizujeme.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Najčítanejšie