MI Politika

Ďalší minister na odstrel! Prečo chce opozícia odvolať práve Mičovského?

V parlamente idú opäť spolupracovať exkotlebovci, Hlas a Smer. Spoločne vyzbierali dosť podpisov, aby iniciovali odvolávanie ministra pôdohospodárstva.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší minister na odstrel! Prečo chce opozícia odvolať práve Mičovského?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opozícia sa v parlamente chystá odvolávať ďalšieho člena Hegerovej vlády. Poslanec Robert Puci (Hlas-SD) v stredu uviedol, že jeho stranícki kolegovia sa pridávajú k poslancom okolo bývalého kotlebovca Tomáša Tarabu a poslancom zo strany Smer, ktorí žiadajú hlavu Jána Mičovského. Potrebný počet podpisov na zvolanie schôdze už majú vyzbieraný.

Trestuhodne zlyhal

Robert Puci uviedol množstvo dôvodov, pre ktoré by podľa neho Ján Mičovský mal opustiť stoličku ministra pôdohospodárstva. Tvrdí, že agrorezort doslova rozvrátil a trestuhodne zlyhal vo viacerých oblastiach.

„Predložil jediný zákon, ktorý stále nie je účinný. Nemá žiadne reformy ani vízie. Z plánu obnovy vybojoval pre agrorezort veľkú nulu a nebol schopný odstúpiť z funkcie,“ uviedol poslanec Hlasu.

Dodáva, že Mičovskému sa za rok personálne rozpadlo ministerstvo. Pochybil vraj aj pri výbere nového šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), kde predviedol „typické divadlo v štýle OĽaNO.“

„Nielenže šéfom PPA zostáva kandidát, ktorý nesplnil ani len základné požiadavky kladené na túto pozíciu samotným ministrom, ale je aj vo vážnom konflikte záujmov,“ uviedol R. Puci.

Minister pôdohospodárstva na to už dávnejšie reagoval, že šéf PPA je predovšetkým vzdelaný farmár, s ktorým v traktorových protestoch v roku 2019 prešiel Slovenskom. Tam sa podľa neho ukázalo, kto je schopný opustiť komfort mlčania a premeniť svoju nespokojnosť na otvorený boj s neistým koncom.

„Je vskutku výsmechom, že ide práve o tie isté HLASy, ktoré mali nielen desať rokov možnosť, ale doslova povinnosť urobiť na PPA poriadok. Žeby až taká strata pamäti…?“ Dodal Ján Mičovský.

Ďalšie dianie v slovenskej politike:

Nelipne na stoličke

Ján Mičovský ťažko niesol skutočnosť, že vláda v Pláne obnovy nevyčlenila žiadne peniaze pre agrorezort. Priznal, že bol jediný člen vlády, ktorý za tento dokument nehlasoval a bol odhodlaný rokovať s premiérom Hegerom, aby dosiahol zmenu.

„Som presvedčený, že ako predstaviteľ rezortu, ktorý spravuje 88 percent územia krajiny, mám absolútnu povinnosť bojovať a zabezpečiť prostriedky na ochranu krajiny a pomoc poľnohospodárom produkovať produkty tak, aby sme ich mali na našich stoloch,“ povedal Mičovský po rokovaní vlády 28. apríla.

Napriek tomu, že pôvodne nevylučoval v prípade neúspechu podanie vlastnej demisie, na poslednú chvíľu zmenil názor. Vraj chce ešte do poslednej chvíle využiť možnosť reálne pomôcť poľnohospodárom. „Už som príliš starý, aby som lipol na kresle,“ dodal jedným dychom. Odchod z funkcie vraj zváži až vtedy, keď nebude vidieť žiadne iné riešenie.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM