Správy

Do boja s pandémiou sa zapoja posily: Ozbrojené sily k tomu vyčlenia stovky vojakov

Pripraviť chcú také opatrenia, aby na pomoc s pandémiou mohli vyčleniť ešte viac vojakov. Pomáhajú tiež na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Ilustračný obrázok k článku Do boja s pandémiou sa zapoja posily: Ozbrojené sily k tomu vyčlenia stovky vojakov
Zdroj: EASYFOTO TASR/Miroslava Mlynárová

Ozbrojené sily (OS) SR vyčlenili od štvrtka na boj s pandémiou 400 vojakov po celom Slovensku.

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že nasadia ďalších. Zároveň vyzval politické strany, aby nezneužívali situáciu a neorganizovali zhromaždenia, pretože práve v rámci nich sa ochorenie Covid –19 šíri.

Apeluje aj na ľudí, aby boli zodpovední a menej sa pohybovali.

„OS a celý rezort obrany urobí všetko preto, tak, ako to bolo od začiatku, aby sme pomohli,“ povedal Naď.

Vojaci na RÚVZ

Pripraviť chcú také opatrenia, aby na pomoc s pandémiou mohli vyčleniť ešte viac vojakov. Dodal, že vojaci pomáhajú na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ).

„V ďalších dňoch a nasledujúcom období bude rezort vyčleňovať vojakov podľa požiadaviek nemocníc, RÚVZ a Policajného zboru, ktoré sumarizujú rezorty zdravotníctva a vnútra,“ spresnila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako doplnila, na základe ich požiadaviek následne Ministerstvo obrany SR vyčleňuje potrebný počet príslušníkov OS SR. „Z toho vyplýva, že konkrétny počet nasadzovaných vojakov sa môže meniť,“ vysvetlila.

Neprehliadnite ani ďalšie aktuálne správy:

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) deklaroval, že policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení a tvrdo postihovať porušenia. Pripomenul aj útoky na zdravotníkov a lekárov.

Sankcie do 5-tisíc

„K tomuto nesmie dochádzať a pár desiatok ľudí nesmie terorizovať ostatných občanov SR,“ podotkol Mikulec.

Policajti budú podľa ministra spolu s RÚVZ kontrolovať prevádzky. Upozornil, že zmenou zákona sú možnosti sankcie do 5-tisíc eur a pri opakovanom porušení hrozí zatvorenie prevádzky.

Na otázky o tom, či je kontrola opatrení dostatočná a či polícia adekvátne zasiahla aj pri stredajších protestoch odpovedal Mikulec tým, že policajti v uliciach nasadzujú vlastné životy, aby ochránili zdravie občanov.

Podotkol však, že úlohou polície je okrem kontroly opatrení na boj s pandémiou vykonávať aj ďalšie úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona. Myslí si, že polícia protesty zvládla dobre.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM