Aktualizované ELA Zo Slovenska

Prichádza nový covid automat: Sprísnenie opatrení pocítia najmä NEOČKOVANÍ!

Vláda schválila nový COVID automat, ktorý zavádza prísnejšie protipandemické opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Prichádza nový covid automat: Sprísnenie opatrení pocítia najmä NEOČKOVANÍ!
Zdroj: Unsplash.com

Strana SaS sa zdržala pri hlasovaní o novom COVID automate. Ten bude prísnejší pre neočkovaných, ale zhorší sa existujúci stav aj pre očkovaných a tých, čo ochorenie prekonali.

Nezhodli sa

„Preto sme sa za SaS zdržali hlasovania, lebo nesúhlasíme, aj v takejto dobe, so zhoršovaním situácie pre očkovaných,“ povedal Richard Sulík, vicepremiér a minister hospodárstva.

Podľa predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej (SaS) v prípade sprísnenia pre zaočkovaných ide o mierne reštrikcie v rámci športu a verejných podujatí a nie je to „nič, s čím by sa nedalo žiť“.

Ako dodala, návrhom bol i úplný lockdown aj pre očkovaných, povedala Bittó Cigániková. S tým mala SaS problém a navrhovala len lockdown pre neočkovaných ľudí mimo zamestnania a škôl.

Igor Matovič po rokovaní vlády na otázky novinárov ani neodpovedal a bez slova odišiel. Na Facebooku ale vzápätí napísal: „Keď život starca nie je hodnotou. Déjà vu.“

Problémom sú neočkovaní

Nový návrh automatu, ktorý schválila vláda, podľa Cigánikovej obmedzuje aj očkovaných, ale miernejšie ako pôvodný návrh konzília.

Lockdown pre všetkých by podľa nej demotivoval očkovaných a nemotivoval neočkovaných. Presné znenie schválených opatrení ešte známe nie je, mal by však sprísniť opatrenia najmä pre neočkovaných.

„Ak urobíme plošný lockdowvn, nič nevyriešime, o tri týždne sa nám aj tak nahrnú nezaočkovaní do nemocníc a zaočkovaných demotivujeme, keďže sme doteraz hlásili, že vakcína je sloboda,“ upozornila Bittó Cigániková.

Zdôraznila, že cestou je motivácia na očkovanie, ktoré prinesie trvalé riešenie na zvládnutie pandémie. „Preto sme žiadali, aby opatrenia zaočkovaných motivovali, neočkovaných obmedzili, a takisto, aby bola lepšia kontrola opatrení,“ dodala Cigániková. V tejto súvislosti odmieta, že by SaS zdržovala prijatie opatrení. „My sme, naopak, žiadali prijať skutočné riešenia.“

Gröhling nehlasoval

Minister školstva Branislava Gröhling (SaS) tvrdí, že sa novému automatu teší, mala však prísť väčšia podpora očkovaným. Podľa vlastných slov sa rozhodol, že sa hlasovania o ňom nezúčastní.

„Ako strana sme jednotní, aj keď niekedy v drobnostiach máme rozdielne názory, a potom hľadáme spôsob, ako túto jednotu aplikovať.“ Je pre neho dôležité, že sa žiadnym spôsobom neovplyvňuje chod škôl, naďalej sú otvorené a platí školský semafor.

O podrobnostiach nového covid automatu bude podľa Sulíka informovať premiér Eduard a minister zdravotníctva Lengvarský.

Správu budeme aktualizovať.

Súvisiace články

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM