Lucia Šútorová Správy

Drahé maslo i vajcia: Podľa ministerky Matečnej sa situácia zlepší po Vianociach

Spotreba vajec i masla je pred vianočnými sviatkami vysoká. Poriadne vysoké sú aj ich ceny. Situácia sa má zlepšiť až po Vianociach.

Ilustračný obrázok k článku Drahé maslo i vajcia: Podľa ministerky Matečnej sa situácia zlepší po Vianociach
Zdroj: TASR

Situácia so slepačími vajíčkami by sa na trhu na Slovensku mala zlepšiť po Vianociach. Uviedla to v sobotnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

„Situácia s maslom sa na trhu v SR pomaly upokojuje, ceny masla idú dole. Vajcia sú komodita, ktoré Slovensko vie zabezpečiť na 105 % svojej spotreby, 75 % vyrobených vajec sa spotrebuje doma a s 25 % vajec naši výrobcovia majú záväzky v iných krajinách,“ informovala.

Zlepšenie po sviatkoch

„Je veľmi ťažké predpokladať, že do vianočných sviatkov sa situácia okolo vajec zlepší, pretože spotreba vajec v tomto období je veľmi vysoká, používajú sa na pečenie či varenie. Predpokladám, že s vajcami sa situácia zlepší po vianočných sviatkoch. Upozorňujem však, že slovenské vajcia sú tie, po ktorých je dopyt aj v susedných krajinách,“ zdôraznila.

Dosah na cenotvorbu

Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka však podľa Matečnej nemá dosah na riadenie cien vajec. „Určite nie, máme voľný európsky trh a keďže obchodníci nenakupovali slovenské vajcia a výroba je dostatočná, čo iné výrobcom vajec zostávalo, ako obrátiť sa na zahraničné trhy. A dlhodobé zmluvné vzťahy v zahraničí sa nedajú jednoducho pod hrozbou sankcie zrušiť,“ doplnila.

Slovenské sú žiadané

Zdôraznila, že slovenské vajcia nikdy neboli predmetom nejakej potravinovej kauzy. „Aj preto sú slovenské vajcia na okolitých trhoch veľmi žiadané. Zároveň si nemyslím, že by ľudia mali robiť nejakú nákupnú paniku a neprimerane sa predzásobovať,“ dodala podpredsedníčka vlády SR.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie