Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO, z ktorých MRAZÍ: Vodiči trčali 16 hodín hladní v mraze, zápcha mala 37 km
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

FOTO a VIDEO, z ktorých MRAZÍ: Vodiči trčali 16 hodín hladní v mraze, zápcha mala 37 km

Tisíce vodičov uviazli v noci na utorok v Nemecku v mrazivom počasí v dopravných zápchach.

ELA Zo zahraničia
ELA Zo zahraničia

FOTO a VIDEO, z ktorých MRAZÍ: Vodiči trčali 16 hodín hladní v mraze, zápcha mala 37 km

Tisíce vodičov uviazli v noci na utorok v Nemecku v mrazivom počasí v dopravných zápchach.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO, z ktorých MRAZÍ: Vodiči trčali 16 hodín hladní v mraze, zápcha mala 37 km
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Tisíce vodičov uviazli v noci na utorok v Nemecku v mrazivom počasí v dopravných zápchach. Najhustejšie sneženie za posledné roky spôsobilo v krajine dopravný chaos. Informovali o tom svetové agentúry AFP a AP.

Dopravu na nemeckej diaľnici A2 neďaleko mesta Bielefeld zastavilo výdatné sneženie, pričom niektorí vodiči uviazli v autách na najmenej 16 hodín, uviedli miestne médiá.

Hladní v mraze

Dopravná zápcha spôsobená nákladnými vozidlami uviaznutými v snehu mala dĺžku vyše 37 kilometrov a ani v utorok skoro ráno ešte nebola vyriešená, oznámila tamojšia polícia.

Videozábery zachytávali trasúcich sa vodičov, ako sa chúlia vo svojich vozidlách a sťažujú sa, že celé hodiny sú bez jedla. Teploty pritom prudko klesli na mínus 12 stupňov Celzia.

Záchranné tímy potom išli od auta k autu a rozdávali prikrývky a horúce nápoje, napísala nemecká agentúra DPA. Vážne dopravné zápchy hlásili aj v ďalších častiach Nemecka, napríklad v spolkovej krajine Hesensko, kde podľa polície niektorí šoféri uviazli v autách na 15 hodín.

Mŕtvy muž

Minister dopravy Andreas Scheuer požiadal obyvateľov, aby prinajmenšom do stredy necestovali autami. Sneh zasypal v nedeľu a v pondelok večer obzvlášť severné a východné Nemecko, pričom vyčíňala snehová metelica a na niektorých miestach zavládli najchladnejšie teploty za posledné roky.

V Bielefelde našli v pondelok na ceste pokrytej snehom mŕtveho muža, hoci podľa záchranných služieb prvé zistenia naznačujú, že podľahol akútnemu zdravotnému problému.

Vlakové spoje po celej krajine majú z dôvodu krutého zimného počasia výrazné meškanie alebo ich rušia, koľajnice sú totiž upchaté snehom a ľadom.

Sneženie sa má podľa meteorológov v najbližších dňoch zmierniť, ale teploty dosahujúce mínus 18 stupňov Celzia budú znamenať, že podmienky na cestovanie budú naďalej nebezpečné.

Mrazivý vietor bude vyvolávať v noci pocitové teploty mínus 30 stupňov Celzia, upozornili meteorológovia. Kruté mrazivé počasie postihlo v posledných dňoch aj časti strednej a severnej Európy.

A čo Slovensko?

Na Slovensko mieri pravá ruská zima. Uprostred týždňa sa totiž charakter počasia výrazne zmení, nakoľko k nám začne prenikať veľmi studený, pôvodom sibírsky vzduch a okrem toho sa veľmi výrazne rozfúka, čo ešte viac zníži pocitové teploty.

„Na zmenu sa treba pripraviť v priebehu stredy. To cez naše územie bude postupovať ďalšia tlaková níž z oblasti Jadranu, ktorá na naše územie prinesie veľmi veľa zrážok,“ informuje portál iMeteo.sk.

Postupne sa však začne do našej oblasti od severu prepadať studený vzduch, a tak sa zrážky na severe územia začnú postupne meniť na snehové. Na severe a východe bude snežiť aj počas štvrtka, kedy na celom území pocítime už sibírsku zmenu.

Prenikať k nám totiž začne studený vzduch medzi tlakovou nížou so stredom nad Ukrajinou a tlakovou výšou so stredom nad Škandináviou.

V priebehu štvrtka očakávajte prudký pokles teplôt. Zatiaľ čo v stredu sa ešte denné teploty budú na celom našom území pohybovať od +1 do +8 °C, tak vo štvrtok sa budú pohybovať už od –10 do –2 °C.

Súvisiace články

Tisíce vodičov uviazli v noci na utorok v Nemecku v mrazivom počasí
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín