Zo zahraničia

Francúzske firmy reagujú na globálny bojkot: Známy reťazec pozastavuje svoju činnosť v Rusku

Stovky západných firiem zatvorili obchody alebo zastavili svoje aktivity v Rusku, no ďalšie vrátane veľkých francúzskych firiem zostali. To sa ale pomaly začína meniť.

Ilustračný obrázok k článku Francúzske firmy reagujú na globálny bojkot: Známy reťazec pozastavuje svoju činnosť v Rusku
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Francúzsky športový reťazec Decathlon v utorok oznámil, že pozastavuje prevádzku svojich obchodov v Rusku, niekoľko dní po tom, ako Ukrajina vyzvala na bojkot francúzskych firiem, ktoré tam stále pôsobia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Zatvorili obchody

Stovky západných firiem zatvorili obchody alebo zastavili svoje aktivity v Rusku od začiatku jeho invázie na Ukrajinu 24. februára. Ale ďalšie vrátane veľkých francúzskych firiem zostali.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj využil minulý týždeň prejav vo francúzskom parlamente, aby vyzval francúzske spoločnosti, ktoré stále podnikajú v Rusku, na odchod z krajiny.

Automobilka Renault následne oznámila okamžité pozastavenie prevádzky vo svojej moskovskej továrni, ale ostatné francúzske spoločnosti zostali.

Globálny bojkot

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba preto v nedeľu (27. 3.) vyzval na globálny bojkot francúzskeho maloobchodného reťazca Auchan, ako aj maloobchodného predajcu potrieb pre domácich majstrov Leroy Merlin a športového reťazca Decathlon, ktoré všetky fungujú v rámci holdingovej spoločnosti Association Familiale Mulliez.

„V dramatickom kontexte Ukrajiny sledujeme vývoj udalostí a najmä situáciu tých, ktorých sa to priamo týka,“ uviedol Decathlon v utorok vo vyhlásení. „V prísnom súlade s medzinárodnými sankciami Decathlon uvádza, že už nie sú splnené dodávateľské podmienky na pokračovanie jeho činnosti v Rusku. Decathlon musí pozastaviť prevádzku svojich predajní,“ dodala spoločnosť.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM