Aktualizované Zo Slovenska

Hamran odmieta Ficove tvrdenia o chystanej akcii polície: Kollár Ficovi „sadol na lep“

Policajný prezident deklaroval, že nikdy Bezpečnostnú radu (BR) SR neinformoval o príprave nejakej akcie.

Ilustračný obrázok k článku Hamran odmieta Ficove tvrdenia o chystanej akcii polície: Kollár Ficovi „sadol na lep“
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Policajný prezident Štefan Hamran kategoricky odmieta tvrdenia lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica o avíze na policajnú akciu zameranú na ľudí z bývalého inšpekčného tímu Oblúk, sudcov a prokurátorov. Na bezpečnostnej rade štátu podľa neho nič také neodznelo.

Sadol Ficovi na lep

Tvrdí, že hovoril o akcii, ktorá už bola medializovaná. Prekvapilo ho, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) Ficovi „sadol na lep“, hoci má prístup k informáciám z bezpečnostnej ra­dy.

Policajný prezident deklaroval, že nikdy Bezpečnostnú radu (BR) SR neinformoval o príprave nejakej akcie. „Bezpečnostnú radu som informoval o tom, že vedieme trestné konanie vo veci založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, čo my považujeme za bezpečnostné riziko a na bezpečnostnej rade by sa taká informácia podľa nášho názoru mala objaviť,“ uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii.

Spomínané trestné konanie vedie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Na základe dôkaznej situácie, listinných dôkazov, výsluchov, ktoré vykonal, vyšetrovateľ dospel k záveru, že je tu dôvodné podozrenie, že v rámci orgánov presadzujúcich právo môže pôsobiť organizovaná zločinecká skupina, ktorá nezákonným spôsobom vplýva na trestné konania,“ vysvetlil Hamran.

Ruky majú rozviazané

Na zasadnutí BR SR uviedol tiež podľa svojich slov na pravú mieru aj nesprávne informácie o zásahu polície na Okresnom súde Bratislava III a jeho nadväznosti na vyšetrovanie zločineckej skupiny.

„Je to živá vec, viac informácií som neposkytol a viac informácií nemám k dispozícii ani v tomto okamihu,“ dodal. Hamranove slová potvrdil aj riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a skutočnosť, že nebolo vznesené obvinenie, detaily prípadu nechcel komunikovať.

Policajný prezident považuje za kľúčové, že vyšetrovatelia majú rozviazané ruky. „Máme tu niekoľko verdiktov, ktoré potvrdzujú, že vyšetrovatelia NAKA nepáchajú nič protiprávne. Práve naopak, sú tu veľmi vážne podozrenia, že sú tu osoby, ktoré presadzujú právo a konali alebo konajú spôsobom, ktorý vytváral priestor buď na účelové trestné stíhanie, alebo naopak, na to, aby sa nedali stíhať niektoré skutky,“ povedal.

Majú Mikulcovu dôveru

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rázne žiada politických partnerov, ako aj oponentov, aby prestali zavádzať verejnosť. Uviedol to na sociálnej sieti v súvislosti s medializovanými vyjadreniami predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica a šéfa parlamentu Borisa Kollár (Sme rodina) o tom, že policajný prezident Štefan Hamran mal na bezpečnostnej rade avizovať akciu zameranú na policajtov, sudcov a prokurátorov.

„Všetky zložky v rezorte vnútra sú slobodné vo výkone svojej práce a majú moju dôveru,“ uviedol Mikulec. Dodal, že spravodlivosť a čestné konanie sú preňho alfou a omegou.

Fico vo víkendovej diskusnej relácii uviedol, že Hamran pred najvyššími ústavnými činiteľmi hovoril o príprave obrovskej bezpečnostnej akcie. Spoludiskutujúci v relácii, predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, potvrdil, že aj on zachytil takéto informácie.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM