Politika

Heger aj Čaputová o zosnulej Albrightovej: Bola mostom medzi Československom a USA

Vo veku 84 rokov zomrela bývalá ministerka zahraničných vecí USA. Na jej úmrtie reagovali aj slovenskí vrcholoví politici.

Ilustračný obrázok k článku Heger aj Čaputová o zosnulej Albrightovej: Bola mostom medzi Československom a USA
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si uctila v stredu pamiatku zosnulej americkej diplomatky Madeleine Albrightovej, ktorá podľa nej zohrala kľúčovú rolu v smerovaní východného bloku po páde železnej opony. TASR o tom informuje na základe vyjadrenia prezidentky na Twitteri.

„Madeleine Albrightová, narodená v Československu a skutočná americká vlastenka, zohrala kľúčovú úlohu v našej transformácii národa spoza železnej opony k národu žijúcemu a presadzujúcemu slobodu a demokraciu. Náš región bol vždy v jej srdci a ona bude vždy v našom. Nech odpočíva v pokoji,“ napísala prezidentka.

Most medzi USA a československom

Bývalá americká diplomatka Madeleine Albrightová bola podľa premiéra SR Eduarda Hegera (OĽANO) mostom medzi Československom a Spojenými štátmi americkými (USA).

Prečítajte si tiež

„Rozumela našim túžbam stať sa súčasťou demokratického sveta a výrazne sa o to zasadila,“ vyhlásil to na sociálnej sieti predseda vlády v reakcii na jej úmrtie.

Narodila sa v Prahe

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA zomrela vo veku 84 rokov, v stredu to oznámila jej rodina. Albrightová sa stala šéfkou americkej diplomacie 23. januára 1997 v adminis­tratíve prezidenta Billa Clintona.

V tom čase bola najvyššie postavenou ženou v americkej vláde. Ministerstvu zahraničných vecí šéfovala do 20. januára 2001. Narodila sa 15. mája 1937 v Prahe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM