Zo Slovenska

Koniec Nočných vlkov na Slovensku? SaS podala podnet na ich ROZPUSTENIE

Šéfka poslaneckého klubu SaS tvrdí, že aktivity Nočných vlkov môžu predstavovať vážne bezpečnostné riziko.

Ilustračný obrázok k článku Koniec Nočných vlkov na Slovensku? SaS podala podnet na ich ROZPUSTENIE
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Motorkársky klub Noční vlci, ktorý pôsobí na Slovensku ako občianske združenie NV Europa, by mali podľa SaS rozpustiť.

Bezpečnostné riziko?

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová podala na Ministerstve vnútra (MV) SR podnet na jeho rozpustenie, ako aj združenia Múzeum historických vozidiel Trnava so sídlom v Dolnej Krupej. Upozornila, že ich aktivity môžu predstavovať vážne bezpečnostné riziko.

„Považujeme za neprípustné, aby na Slovensku existovali oficiálne skupiny a združenia, ktoré obhajujú vojnu na Ukrajine a velebia Vladimira Putina“ vyhlásila Zemanová na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente. Klub Noční vlci má podľa Zemanovej približne 5 000 členov, ktorí sa riadia prísnym vojenským poriadkom, medzi ich činnosť patrí aj šírenie propagandy a sú finančne podporovaní Ruskom.

Pripomenula, že skupina motorkárov v roku 2015 podnikla hromadnú jazdu z Moskvy do Berlína a mávala červenými vlajkami s portrétmi Josifa Stalina. Keďže Noční vlci majú problém dostať sa do krajín EÚ, vytvorili podľa poslankyne filiálku na Slovensku.

Prečítajte si tiež

Rozpustenie združení

V tomto kontexte môže podľa Zemanovej dochádzať k páchaniu trestného činu ohrozenia mieru, podľa ktorého hrozí trest odňatia slobody tomu, kto „v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu“.

Dodala, že činnosť OZ NV Europa a OZ Múzeum historických vozidiel Trnava je v rozpore so zákonom o združovaní občanov. Ministerstvo vnútra by preto podľa nej malo tieto združenia upozorniť a vyzvať ich na upustenie od takejto činnosti.

„V prípade, že sa tak nestane, malo by obe občianske združenia rozpustiť,“ uzavrela.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM