Zo zahraničia

HROZIVÁ predpoveď: Rusko môže rovnako intenzívne bojovať na Ukrajine ešte MINIMÁLNE 2 roky

Litovské tajné služby priniesli novú analýzu. Rusko môže podľa nich bojovať na Ukrajine ešte najmenej dva roky.

Ilustračný obrázok k článku HROZIVÁ predpoveď: Rusko môže rovnako intenzívne bojovať na Ukrajine ešte MINIMÁLNE 2 roky
94
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Vysoké ceny ropy, obchádzanie sankcií a štátne investície poskytujú Rusku dostatok prostriedkov na to, aby boj na Ukrajine v súčasnej intenzite trval ešte najmenej dva ďalšie roky, uviedli vo štvrtok litovské spravodajské služby. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Posilnili svoju armádu

Rusko v roku 2023 zreformovalo a posilnilo svoju bojmi oslabenú armádu na Ukrajine a rozširuje vojenský potenciál popri svojej hranici so Severoatlantickou alianciou (NATO), teda aj popri hranici s Fínskom, ktoré sa stalo členom NATO vlani. Litovské tajné služby to uviedli vo svojom výročnom hodnotení hrozieb, ktorým čelí pobaltský štát.

„Moskva sa dokáže poučiť z chýb a zlepšuje svoju bojovú efektivitu,“ dodali litovské služby v správe.

Spoločná správa je dielom dvoch služieb: kontrarozviedky Štátny bezpečnostný úrad a vojenskej Obrannej spravodajskej a bezpečnostnej služby patriacej pod ministerstvo národnej obrany.

Ministerstvo obrany v Moskve v utorok oznámilo, že Rusko posilnilo svoje ozbrojené sily na severe a západe krajiny v reakcii na „zaznamenané“ zvyšovanie síl NATO na svojich hraniciach.

Obchádzanie sankcií

Litva, sused Ruska a jeho spojenca Bieloruska, bola kedysi ovládaná z Moskvy, ale teraz je členom NATO a Európskej únie.

Litovské tajné služby napísali, že ruské spravodajské služby sa intenzívne snažia obísť sankcie uvalené na ruský zbrojársky priemysel po napadnutí Ukrajiny.

Rusko otvorene zásobujú zbraňami a muníciou len Irán a Severná Kórea, pričom Čína sa stala jeho najväčším dodávateľom mikročipov a jüan je už hlavnou menou pre medzinárodné transakcie Ruska, napísali litovské služby.

Dodali, že odvtedy, ako Rusko v roku 2023 rozmiestnilo bojové hlavice v Bielorusku, tam neustále buduje infraštruktúru potrebnú pre ich použitie.

V správe sa píše, že ruské a bieloruské tajné služby sa čoraz viac snažia verbovať Litovčanov prekračujúcich hranicu a Litva zadržala v roku 2023 niekoľko svojich občanov, ktorých obvinila z poskytovania informácií bieloruským spravodajským službám za peniaze.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Dva roky vojenského konfliktu na Ukrajine
94
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM