Aktualizované Zo Slovenska

Je neprípustné, aby sa veriaci modlili online, ide advent! Poslanec žiada prehodnotiť opatrenia

Poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Kuriak žiada o prehodnotenie pandemických opatrení v oblasti vierovyznania.

Ilustračný obrázok k článku Je neprípustné, aby sa veriaci modlili online, ide advent! Poslanec žiada prehodnotiť opatrenia
Zdroj: TASR/František Iván

Namieta, že sa bohoslužby nemôžu konať za osobnej účasti veriacich. Listom sa obrátil aj na hlavného hygienika SR Jána Mikasa a na Úrad vlády SR.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pre TASR reagoval tým, že vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu neodporúča uvoľňovanie tohto opatrenia.

Je to neprípustné

„Bohoslužby sa môžu konať len online formou, čo možno považovať za neprípustné pre všetkých veriacich na Slovensku, a to najmä vzhľadom na blížiace sa obdobie adventu, ako aj samotných vianočných sviatkov,“ poznamenal Kuriak s tým, že ide o obmedzovanie ústavného práva.

Podotkol, že bohoslužby sa často konajú v priestoroch, kde nie je problematické zoskupenie väčšieho počtu osôb pri zachovaní pandemických opatrení.

Hovorí napríklad o možnosti stanoviť dvojmetrové odstupy, povinné respirátory, zákaz spievania a podobne. Poukázal aj na situáciu v Rakúsku, kde napriek opatreniam ostali kostoly otvorené.

Aktualizované 16:35 ÚV pre TASR reagoval s tým, že na otázky odpovie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„V prípade bohoslužobných zhromaždení ide o podujatia, na ktorých sa vo väčšom počte združujú osoby, ktoré sú ochorením COVID-19 najohrozenejšie, napríklad seniori či ľudia trpiaci rôznymi chronickými ochoreniami, u ktorých je vyššie riziko ťažšieho priebehu ochorenia a vyššie riziko vážnych zdravotných následkov,“ upozornil ÚVZ v stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Daša Račková.

Úrad pritom poukázal na závažnosť epidemiologickej situácie i na nízku zaočkovanosť populácie. Tvrdí, že aj preto bolo potrebné pristúpiť k dočasnému obmedzeniu stretávania sa a zhromažďovani­a ľudí.

Virtuálna omša to nenahradí

Žiadna virtuálna svätá omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. V reakcii na nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb to uviedol kňaz a bývalý spišský vikár Ján Duda na sociálnej sieti.

Nad informáciou, že od štvrtka nemá slúžiť sväté omše pre neho zverených veriacich, a že ich má odslúžiť iba prostredníctvom sociálnych sietí, vyjadril rozhorčenie.

„Pripomínam, že je to už po tretí raz, čo sú sväté omše takto zakázané. Neviem, či existuje krajina, v ktorej by sa toto mohlo stať,“ povedal kňaz.

Pripomenul, že výnimky platia pre krst a pohreby, nie však pre sväté omše.

„Nijaká virtuálna svätá omša katolíkom nenahrádza osobnú účasť. Virtuálna svätá omša môže byť duchovným povzbudením, ale nemôže nahradiť osobnú účasť,“ doplnil Duda. Zároveň tvrdí, že súčasný útok, v poradí už tretí, proti eucharistii, je tak očividný, že mu pripomína obdobie Tridentského koncilu (1545–1563).

Budú spovedať?

Vyzval predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), aby prehodnotil svoje rozhodnutie a zaradil katolíkom výnimku pre realizáciu svätej omše v obmedzenom režime, napríklad ako to bolo doteraz.

Kňaz Anton Ziolkovský na sociálnej sieti v pondelok (22. 11.) uviedol, že chápe okolnosti, keď je potrebné vykonať prísne opatrenia. Tvrdil však, že znemožniť veriacim pristupovať ku sviatostiam a zavrieť pre nich kostoly, je červená čiara.

Poznamenal, že cirkvi sa v pandémii doteraz správali zodpovedne, podporovali opatrenia a povzbudzovali k očkovaniu. Zároveň začiatkom týždňa uviedol, že očakáva, že hoci s obmedzeniami, ale vianočné sväté omše za účasti veriacich sa budú sláviť v každom kostole na Slovensku.

Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Heger potvrdil, že individuálna pastoračná činnosť zostane povolená, teda veriaci budú môcť ísť na spoveď alebo na individuálne prijímanie.

„Taktiež bude možné organizovať online sväté omše,“ povedal predseda vlády s tým, že istý počet ľudí, ktorý bude na tento účel potrebný, bude taktiež povolený.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM