Zo Slovenska

Koaliční poslanci chcú ZNÍŽIŤ tresty za marihuanu, Kolíková to kritizuje

Kolíková návrh nepovažuje za komplexný a je podľa nej škoda, že sa neskoordinovali. Sankcie by mali podľa nej vyzerať inak.

Ilustračný obrázok k článku Koaliční poslanci chcú ZNÍŽIŤ tresty za marihuanu, Kolíková to kritizuje
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zaviesť by sa mohla osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.

Ochranné liečenie

Horná hranica trestnej sadzby by v takomto prípade mohla byť jeden, respektíve dva roky. Navrhujú to koaliční poslanci v novele Trestného zákona, ktorú podali do Národnej rady (NR) SR. Chcú tiež, aby bolo možné v takýchto prípadoch zaviesť tzv. ochranné liečenie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v stredu reagovala, že nejde o komplexné riešenie a návrh je v rozpore s koaličnou zmluvou.

V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany by bola horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak by šlo o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky by platila pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Trestanie recidivistov

Poslanci tiež navrhujú, aby sa znížili trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Hovoria o prísnom trestaní recidivistov. Sadzby chcú zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov.

V prípade recidívy by sa zmenili na päť až desať rokov namiesto doterajších desať až 15 rokov.

Predkladatelia upozorňujú, že zmeny by sa týkali len prípadu prechovávania, a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. „Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná.“ zdôraznili.

Ste za to, aby sa znížili tresty za marihuanu?

nie

Neprimeraná tvrdosť zákona

V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, by sa odstránila spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok. Cieľom je podľa poslancov „umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

Ak by páchateľ súhlasil, novela by umožnila súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Išlo by opäť len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu.

Zníženie trestov

Kolíková reagovala, že návrh bol podaný bez akejkoľvek žiadosti o stanovisko z jej rezortu a v rozpore s koaličnou zmluvou. „Som za to, aby sa prehodnotilo sankcionovanie drogových trestných činov, osobitne tých, ktoré súvisia s marihuanou,“ dodala. Návrh však nepovažuje za komplexný a je podľa nej škoda, že sa neskoordinovali. Sankcie by mali podľa nej vyzerať inak.

Podobný návrh už koaliční poslanci podávali koncom roka 2021. Vtedy ho vrátili na prepracovanie, pretože viacerým členom koalície prekážalo, že novela by znížila tresty aj za užívanie tvrdých drog, nielen za marihuanu.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM