Zo zahraničia

10 rokov basy za pár jointov?! Eurokomisia preskúma naše VYSOKÉ tresty za marihuanu

Európska komisia (EK) ako strážkyňa zmlúv, na základe ktorých funguje EÚ, preskúma vysoké tresty, ktoré slovenské zákony udeľujú za držanie marihuany a jej lekárske využívanie.

Ilustračný obrázok k článku 10 rokov basy za pár jointov?! Eurokomisia preskúma naše VYSOKÉ tresty za marihuanu
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Uviedla to eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v odpovedi na žiadosť europoslanca Michala Šimečku (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

Roky basy za marihuanu

Šimečka v tejto súvislosti pripomenul, že v septembri 2021 inicioval žiadosť adresovanú eurokomisii o zásah proti drakonickým slovenským trestom za držanie marihuany a jej lekárske využívanie.

Spresnil, že k jeho žiadosti sa pridali aj ďalší slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) – Martin Hojsík (PS) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) tiež zo skupiny RE, Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (obaja SPOLU) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) a Eugen Jurzyca (SaS) zastupujúci politickú skupinu konzervatívcov a reformistov (ECR).

Slovenskí europoslanci exekutívu EÚ upozornili, že podľa ich právnej analýzy sú často viac ako desaťročné tresty za lekárske využitie marihuany alebo niekoľko „džojntov“ v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, tak ako ich formulujú právne predpisy EÚ.

Z tohto dôvodu požiadali EK o spustenie právneho konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ).

„Keď to nechce urobiť súčasná vláda, som rád, že k väčšej spravodlivosti na Slovensku môže dopomôcť Európska komisia. Je absurdné, aby naši občania za ekvivalent pár pohárov vína dostávali väčšie tresty ako vrahovia a sexuálni násilníci,“ opísal situáciu Šimečka.

EK preskúma situáciu

Zdôraznil, že kým rámcové rozhodnutie EÚ 2004/757 hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, slovenské zákony bežne umožňujú tresty v rozpätí 10 až 15 rokov.

Pri väčšom rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou.

Komisárka Johanssonová v odpovedi na žiadosť slovenských europoslancov uviedla, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto však musia rešpektovať princípy proporcionality a predvídateľnosti, tak ako ich vyžadujú európske právne normy vrátane Charty základných práv EÚ.

Odkázala, že v tomto kontexte EK preskúma situáciu, na ktorú upozornili zákonodarcovia, aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry infringementu (právneho konania v prípade neplnenia práva EÚ).

„Som presvedčený, že eurokomisia po preskúmaní drakonických trestov nebude mať inú možnosť a začne právne konanie proti Slovensku,“ povedal Šimečka.

Dekriminalizácia

A dodal, že ak by Slovensko ani po spustení právneho konania tresty súvisiace s marihuanou neznížilo, tak Slovensku hrozí, že ho eurokomisia zažaluje na Súdnom dvore EÚ.

Žiadosť uvedenej skupiny europoslancov nadväzuje na petíciu za dekriminalizáciu marihuany, ktorú už skôr spustili Michal Šimečka a Martin Hojsík a ktorú už podpísalo takmer 23-tisíc ľudí.

„Máme jasné požiadavky – povoliť marihuanu na lekárske účely, povoliť pestovanie maximálne piatich rastlín na osobnú spotrebu dospelých ľudí, zlepšiť prevenciu a sociálno-psychologické služby a odbúrať nezmyselné drakonické tresty,“ vysvetlil europoslanec Hojsík.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM