Zo zahraničia

Koľko uniklo METÁNU z Nord Streamu? Ide o ZÁVRATNÉ množstvo!

Už vieme, aké veľké množstvo plynu uniklo.

Ilustračný obrázok k článku Koľko uniklo METÁNU z Nord Streamu? Ide o ZÁVRATNÉ množstvo!
Zdroj: TASR/AP

Množstvo plynu, ktoré v uplynulých dňoch uniklo z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltskom mori, sa približne rovná ročným emisiám metánu krajiny veľkosti Dánska. Vyplýva to z výsledkov štúdie Integrovaného systému sledovania emisií uhlíka (ICOS), ktoré boli zverejnené v pondelok. TASR správu prevzala z webu britskej stanice Sky News.

Z pohľadu skleníkového plynu…

Účinok metánu ako skleníkového plynu je až 30-násobne vyšší než v prípade oxidu uhličitého. ICOS vypočítal dráhu masy uniknutého plynu, ktorú družice z dôvodu oblačnosti zaznamenali iba čiastočne. Podľa simulácie sa plyn dostal nad Škandináviu a následne nad Britániu.

Dánska agentúra pre energetiku predtým odhadla, že únik sa v najhoršom možnom prípade rovná približne 32 percentám ročných emisií metánu v Dánsku.

Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mal prúdiť zemný plyn z Ruska do Nemecka, avšak pred incidentom neboli v prevádzke – Nord Stream 1 odstavilo Rusko na konci augusta a druhý nebol pre vojnu na Ukrajine ani spustený do prevádzky.

V priebehu minulého týždňa zaznamenali na plynovodoch úniky na štyroch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke asi 80 metrov. Plynovody síce nefungovali, ale bol v nich natlakovaný plyn. Rusko aj západné krajiny sú presvedčené, že na plynovodoch došlo k sabotáži.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM