Správy Politika

Kollár: Keď príde k obnove Ukrajiny, Slovensko chce byť pri tom

Slovensko chce byť pri tom, keď sa začne povojnová obnova Ukrajiny.

Ilustračný obrázok k článku Kollár: Keď príde k obnove Ukrajiny, Slovensko chce byť pri tom
Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová

Uviedol to v utorok v Prahe predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) po stretnutí s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Ruslanom Stefančukom, ktorý mu podľa jeho slov prisľúbil, že Slovensko z tohto procesu nevynechajú. Informuje o tom pražská spravodajkyňa TASR.

Podporujeme vstup do EÚ

Stefančuk podľa Kollára pripomenul, že na Ukrajine si pamätajú, ktoré štáty jej pomáhali ako prvé. Šéf ukrajinského parlamentu sa zároveň poďakoval Slovensku za vojenskú a humanitárnu pomoc, ale aj prejavenú empatiu voči ukrajinským utečencom.

Kollár zopakoval, že Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do európskych štruktúr, avšak musí splniť všetky kritériá.

Na okraj konferencie absolvoval predseda NR SR bilaterálne rokovanie aj s predsedom srbského Národného zhromaždenia. Parlamentnú konferenciu zhodnotil ako prínosnú, pretože si na nej lídri potvrdili spoločný postup voči Rusku.

„Máme rovnaké názory na celú situáciu, možno až na maďarskú stranu. Ale principiálne sme sa všetci zhodli na jednote a rovnakých postupoch voči agresorovi aj voči Ukrajine,“ zhodnotil dvojdňové stretnutie Kollár.

Autoritatívne režimy

Na konferencii sa diskutovalo aj o závislosti od autoritatívnych režimov. Podľa predsedu slovenského parlamentu sa EÚ na takéto režimy pri určitých kritických surovinách nemôže spoliehať.

„Lebo sa môže stať, že narazíme tak, ako sme narazili pri cenách plynu. Túto krízu sme prekonali, ale zhodli sme sa, že musíme diverzifikovať,“ doplnil.

Šírenie dezinformácií a ovplyvňovanie volieb v demokratických krajinách bolo ďalšou témou utorkovej časti konferencie.

„Hovorili sme aj o zasahovaní do politiky jednotlivých štátov cez konšpiračné weby, cez zasahovanie a ovplyvňovanie médií, internetového priestoru,“ spresnil Kollár.

Európske krajiny majú podľa neho sklz v moderovaní dezinformačného obsahu na online platformách. „Všetci to registrujeme ako veľkú hrozbu,“ uzavrel predseda NR SR.

V dňoch 24. a 25. apríla sa v Prahe uskutočnila Konferencia predsedov parlamentov EÚ. Okrem parlamentných lídrov členských krajín sa na nej zúčastnili aj zástupcovia pridružených a kandidátskych krajín. Ďalší ročník konferencie sa uskutoční o rok v Madride.

Čo nové v politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM