Monika Hanigovská Zo Slovenska

Kollár nepozná cenu masla: Nechodím do potravín, lebo žijem sám. Čo mu odkázali Slováci?

Šéf hnutia Sme rodina šokoval verejnosť. Nevedel ani približne odhadnúť, koľko stojí kocka masla v obchode.

Ilustračný obrázok k článku Kollár nepozná cenu masla: Nechodím do potravín, lebo žijem sám. Čo mu odkázali Slováci?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák , pixabay.com

Boris Kollár si vyslúžil najnovšie poriadnu dávku pozornosti. Zatiaľ čo Slováci nespokojne sledujú, ako stúpajú ceny základných potravín, pohonných hmôt a ďalších produktov, politik nevie, koľko stojí najznámejší výrobok.

Neviem, lebo žijem sám

Všetko odštartovala nevinná otázka od Roberta Fica. „Kedy ste boli naposledy v obchode, pán predseda. Viete, koľko stojí maslo?,“ obrátil sa priamo na Kollára s otázkou v relácii TV JOJ Na hrane. „Ja sa priznám, ja nechodím do potravín, lebo žijem sám,“ odpovedal mu rozpačito Kollár.

Predseda parlamentu potom zareagoval protiotázkou: „Ja som vás tiež v potravinách ešte nevidel, chodíte nakupovať?“, opýtal sa šéfa Smeru-SD. „Chodím nakupovať“ odpovedal mu Fico.

Nárast ceny okolo 37 percent

Cena obľúbenej pochúťky skutočne vystrelila raketovo hore, dnes nikoho neprekvapí cenovkou od 3 do 4 eur. „Tie najzakladanejšie potraviny zdraželi, tak ako zdraželo všetko okolo nás. Môžeme napríklad porovnať kilogram masla. V apríli tohto roka stál 6,38. Je to odbytová cena a v roku 2021 predávali toto maslo za 4,72 eur obchodníkom. Čiže tam vidno nárast okolo 37 percent,“ vysvetlila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pre noviny.sk.

Ceny ako na Západe

Drahé nákupy si všimli aj naši susedia. „Oproti Českej republike sú ceny potravín na Slovensku o 9 % drahšie, ale ušetria tam fajčiari,“ opisuje portál kupnisila.cz, no prízvukuje, že ceny u nás sú „skoro ako na Západe.“

Čo odkazujú Slováci politikom?

Opýtali sme sa niekoľkých Slovákov, čo by odkázali Kollárovi, ktorý netuší, za koľko nakupujeme. „Ako môže viesť krajinu, keď nevie, ako v nej žijeme? To je všetko, čo si o tom myslím,“ povedala pre Dnes24 študentka.

„Nech mu cinkne na účet 630 eur a z toho živí ešte dieťa… Všetko išlo raketovo hore,“ vraví mladá mamička a pridala sa ďalšia, pozvala politikov na nákupy: „Nech sa páči, politici si môžu vyskúšať potlačiť nákupný košík a uvidia, čo sa tu deje.“

Ponižuje vláda Slovákov?

Roberta Fica pobúrilo aj nedávne vyjadrenie predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského (OĽANO). „Táto vláda sociálne dehonestuje a ponižuje ľudí na Slovensku. To tu ešte nikdy nebolo,“ poznamenal Fico.

Skonštatoval, že Peter Kremský bez empatie odkázal dôchodcom, ktorí nevládzu platiť, nech sa presťahujú. „Dámy a páni z vládnej koalície, prosím, ak sa má niekto vysťahovať, tak ste to predovšetkým vy, a to z Úradu vlády SR a z príslušných ministerstiev,“ podotkol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM