Rastislav Búgel Zo Slovenska

Konšpirátorom nedá spávať: Ako je možné, že saharský prach reaguje na MAGNET?

Po hokeji a pandémii sa najnovšie zdá, že Slováci sú aj nefalšovanými odborníkmi na prach zo Sahary. Prečo sfarbuje oblohu a ako je možné, že môže byť priťahovaný magnetom?

Ilustračný obrázok k článku Konšpirátorom nedá spávať: Ako je možné, že saharský prach reaguje na MAGNET?
7
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Hoci saharský prach znižuje kvalitu vzduchu, je aj prospešný. Obsahuje totiž veľké množstvo minerálov a živín, ktoré dokážu podporiť rast rastlín, či obohatiť pôdu, čo je prospešné pre ekosystémy na našej planéte.

Kam „zmizne“ po zotmení?

Saharský prach si môžete všimnúť aj pri západe Slnka. Obloha vtedy často býva sfarbená do oranžova. Prachové častice totiž môžu absorbovať a rozptyľovať slnečné svetlo. To následne vedie k zahmlenej oblohe a červenkastým alebo oranžovým západom slnka. Niektorí Slováci sa pýtajú, prečo ho nie je vidno aj po zotmení. Vravia, že sa kamsi „stráca“.

„On sa nestratí. On je stále v ovzduší, no vzhľadom k tomu, že sú nižšie svetelné podmienky, tak čiastočky neabsorbujú toľko svetla a nemá sa toto svetlo ako rozptyľovať. Preto sa zdá, že sa z ničoho nič "stratil,“ píše Severe Weather Slovakia o.z..

Je ho viac

Faktom je, že počet a intenzita výskytov saharského prachu sa v posledných rokoch výrazne zvýšili. Upozornil na to aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). „V posledných desiatich rokoch (2014 – 2023) bol priemerný ročný počet prípadov približne 11, pričom v skoršom období (1979 – 2010) boli cca len 4 ročne. Pozorujeme teda takmer 3 násobný nárast prípadov výskytu saharského prachu v Karpatskej kotline,“ uvádzajú meteorológovia.

Prečo reaguje na magnet?

Na internete sa v súvislosti so saharským prachom objavili aj „pokusy“ Slovákov, ktorí prach testujú magnetom. To, že magnet dokáže pritiahnuť čiastočky prachu sa potom objavuje v každej diskusii pod článkami o saharskom prachu a podľa komentujúcich to má byť „dôkaz“ toho, že nejde o saharský prach ale o niečo iné.

Severe Weather Slovakia má však logické vysvetlenie aj na toto. „Najvýznamnejšími magnetickými minerálmi sú magnetit, titanomagnetit a magnetický štrk. Keď sa magnetitová hornina zvetrávaním rozdrví na prach, zostáva každé zrnko tohto prachu naďalej magnetické. Magnetit sa vyskytuje prakticky po celom svete a podľa nerastného atlasu sú jeho veľké náleziská aj v Maroku na severnom okraji Sahary (!), kde sa magnetit vyskytuje predovšetkým v pohorí Vysoký Atlas,“ vysvetľuje.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Na Slovensko dorazil saharský prach
7
Galéria
Zdroj: iMeteo.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM