Správy Zo Slovenska

Koronavírus: Čo presne znamená, keď vám nariadia domácu karanténu?

Povinnú 14-dňovú domácu karanténu musia dodržiavať od piatka 7.00 h až do odvolania ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Čo presne znamená, keď vám nariadia domácu karanténu?
Zdroj: TASR

Karanténu v súvislosti s výskytom nového koronavírusu sú povinní dodržiavať aj osoby žijúce v spoločnej domácnosti s takýmito ľuďmi. Na svojom webe o tom informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia, sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Rady, ako ju dodržať

Počas domácej karantény sú ľudia povinní sledovať svoj zdravotný stav, náhly nástup aspoň jedného z príznakov, akými sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť.

V prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky musia kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu.

Rovnako sa v domácej karanténe treba zdržať sociálnych kontaktov či prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie. Tiež je dôležité zdržať sa cestovania či účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem.

Karanténa na 14 dní platí aj pre všetkých rodinných príslušníkov človeka, ktorý sa vrátil zo zahraničia, ak s nimi prišiel do kontaktu.

Mnohí, ktorí sa vrátia na Slovensko či už z dovolenky, zahraničnej školy alebo práce a je im „naordinovaná“ karanténa, však nemajú kam ísť. Ak ich doma čakajú malé deti či starší alebo nebodaj inak chorí rodinní príslušníci, pochopiteľne, je nezmysel, aby sa s nimi zavreli v jednej domácnosti.

Podľa hovorkyne premiéra Petra Pellegriniho Patrície Macíkovej sú na takéto prípady pripravení. „Mám informáciu od ministerky vnútra Denisy Sakovej, že všetci, ktorí sa budú vracať a nechceli by ísť domov, aby neohrozili svoje rodiny, tak sa majú prihlásiť na polícii. Polícia im potom poskytne ubytovacie kapacity, ktoré patria pod ministerstvo vnútra,“ reagovala Macíková.

Na karanténu sú pripravené objekty v Gabčíkove, Liptovskom Jáne a na Donovaloch. Svoje internáty ponúkol hygienikom aj Banskobystrický samosprávny kraj.

Na koho neplatí?

V neposlednom rade je dôležité sa zdržať pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.

Opatrenie sa nevzťahuje na vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru, vodičov a posádky dopravnej zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta, pilotov dopravných lietadiel, ktorí neopustia palubu lietadla s výnimkou vykonania predletovej a medziletovej prípravy, pri tranzitoch alebo spiatočných letov, na posádku v lodnej nákladnej doprave, ktorá vstupuje na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru, rušňovodičov a strojvodcov v železničnej nákladnej doprave, ktorí vstupujú na územie SR za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie