Aktualizované ELA Zo Slovenska

Máte negatívny test alebo ste na testovaní neboli? Pozrite sa, čo vás čaká od 2. novembra

Slovensko má za sebou prvé celoplošné testovanie obyvateľstva antigénovými testami na koronavírus. Čo všetko sa mení od 2. novembra?

Ilustračný obrázok k článku Máte negatívny test alebo ste na testovaní neboli? Pozrite sa, čo vás čaká od 2. novembra
12
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Počas víkendového (31. 10. – 1. 11.) plošného testovania odhalili 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí. To je 1,06 percenta. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) po pondelkovom rokovaní vlády.

Ste medzi nimi? Ak áno, rozhodujúce je, aký bol výsledok testu.

Pozitívnych ľudí bolo za sobotu 25 850. Tí musia ostať v domácej 10-dňovej karanténe. V nej musia byť aj tí, ktorí na test nešli. Ak ste mali test negatívny, je to pre vás čiastočná priepustka na voľnejší pohyb.

Pozrite sa, čo vás čaká od 2. do 8. novembra.

Vláda predĺžila obmedzenie pohybu na Slovensku až do 8. novembra. Od pondelka preto počítajte s viacerými obmedzeniami.

Negatívny test

V prípade, že váš test je negatívny, od pondelka 2. novembra pre vás prestáva platiť zákaz vychádzania, a teda sa môžete slobodne pohybovať.

Nezabúdajte, že naďalej platí zákaz zhromažďovania, takže ani s negatívnym testom sa nemôžete združovať v skupine viac ako šiestich ľudí.

Od pondelka sa môžete pohybovať aj mimo svojho okresu, ísť nakúpiť aj oblečenie alebo ísť do kníhkupectva, čiže nakupovať v ktoromkoľvek obchode. Môžete ísť aj na manikúru či ku kaderníčke.

Certifikát, ktorý ste dostali na odberovom mieste, je potrebné nosiť so sebou a v prípade kontroly sa ním preukázať. Odfotený certifikát pri kontrole nebudú akceptovať.

Zamestnávatelia či prevádzkovatelia môžu vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu z plošného testovania.

Na preukázanie sa negatívnym výsledkom PCR testu bude stačiť SMS-ka s výsledkom testu v telefóne. Stále platí, že reštaurácie, puby či kaviarne môžu podávať jedlo a nápoje iba na terase alebo vám ich zabalia domov.

Pozitívny test

Hneď po prijatí pozitívneho výsledku idete do domácej karantény. Pokiaľ izoláciu strávite doma, musia ju absolvovať aj ľudia, ktorí s vami žijú. Čiže aj tí, ktorí mali test negatívny.

Ak ste v izolácii v rodinnom dome, môžete tráviť čas na dvore či vo svojej záhrade. V bytovom dome môžete ísť na svoj súkromný balkón.

O tom, že ste mali pozitívny výsledok, musíte informovať svojho lekára, a to buď telefonicky, cez mail, či SMS-kou. V prípade potreby vám vystaví PN-ku. Následne si pravidelne sledujte zdravotný stav.

Karanténu je možné ukončiť po druhom kole celoplošného testovania (predbežne má byť ďalší víkend, pozn. red.) v nadväznosti na zrušenie zákazu vychádzania, a to v prípade, ak ste za posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na Covid-19.

Na to, aby ste mohli ukončiť karanténu, už nepotrebujete negatívny test.

Ak si medzitým dáte urobiť PCR test a bude negatívny, môžete ukončiť karanténu tiež. Ak ste mali pozitívny výsledok v prvom kole, ostávate v karanténe a do druhého kola testovania nejdete.

Karanténa vám končí súbežne s ukončením zákazu vychádzania po druhom kole celoplošného testovania, a to v prípade, ak ste bezpríznakový. Zákaz vychádzania má byť ukončený 15. novembra.

Bez testovania

Nezúčastnili ste sa testovania? Do 8. novembra (nedeľa) v čase od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa pre vás platí zákaz vychádzania.

Cesta do práce bez negatívneho testu nie je umožnená.

Môžete si ale so zamestnávateľom dohodnúť prácu z domu, ak vám to povaha vašej práce umožňuje. Bez negatívneho testu sa do prírody nedostanete.

Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá.

Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzným a cestu späť. Výnimka platí i pre deti do desať rokov.

Rovnako možno ísť bez negatívneho testu na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo, či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný.

Výnimka je aj na prechádzku so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 15. októbra 2020.

Výnimku zo zákazu majú aj osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra alebo ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.

V prípade, že by ste sa nezúčastnili aj druhého kola testovania do 8. novembra 22.00 hodiny, začne vám od pondelka 9. novembra platiť nový zákaz vychádzania, ktorý vláda SR avizuje prijať na na termín od 9. – 15. novembra 2020.

Druhý deň celoplošného testovania
12
Galéria
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM