han Politika

Matovič sa TVRDO obul do Čaputovej: HANBÍM sa, že máme takú prezidentku!

Silné slová smerom k prezidentke. Tie použil minister financií Igor Matovič (OĽANO) na adresu Zuzany Čaputovej.

Ilustračný obrázok k článku Matovič sa TVRDO obul do Čaputovej: HANBÍM sa, že máme takú prezidentku!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian , TASR/Jaroslav Novák

Vo štvrtok (14.7.) večer sa prezidentka obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti s tzv. protiinflačným balíkom z dielne Igora Matoviča, ktorý Národná rada SR opätovne schválila aj po jej vetovaní. Takýto postup hlava štátu avizovala už pred prelomením jej veta.

Čaputovej dôvody

„Podala som návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti,“ skonštatovala Čaputová.

Deklaruje, že to nerobí preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc.

„Ktorú si môžeme dovoliť, a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť,“ uviedla prezidentka.

Je protiústavný

Prezidentka je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov. Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade, ako tvrdí, použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie.

Obsahom zákona sa podľa prezidentky porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. „Vzhľadom na finančný objem balíčka je neakceptovateľné prijať ho bez rozpočtového krytia, bez vyčíslenia jeho dopadov a prakticky bez diskusie,“ uviedla.

Reakcia Matoviča

Netrvalo dlho a o slovo sa prostredníctvom statusu na Facebooku prihlásil Igor Matovič. „Myslel som, že to neurobí. Bohužiaľ, nenávisť voči mne ňou metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov. Do krvi bojovať proti pomoci rodinám v takto ťažkej dobe môže len človek, pre ktorého sú rodiny len čísla,“ napísal minister financií v príspevku.

„Ja sa hanbím, že máme takú prezidentku. Vážne by som chcel vidieť ten uprený pohľad pani prezidentky do očí slobodnej matky s dvoma školopovinnými deťmi, ktorej chce prezidentka doslova ukradnúť 3 121 € navyše ročne z rodinného rozpočtu,“ pokračoval Matovič.

Poriadne ostré vyjadrenia si Matovič neodpustil ani v závere statusu: „Strašné. Klamať z prezidentského paláca rovno Ústavnému súdu, to chce iný pocit bohorovnosti. Nuž, nenávisť je zlý radca a tentokrát na ňu doplácajú nevinné rodiny.“

Ďalšie aktuálne témy

ČAPUTOVÁ versus RODINY Myslel som, že to neurobí. Bohužiaľ nenávisť voči mne ňou metá natoľko, že v pohode obetuje osud...

Posted by Igor Matovic on Thursday, July 14, 2022
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM