Lifestyle

Medzi deťmi sa šíri paracetamolová výzva! Môže byť SMRTEĽNÁ, varuje farmaceut

Sociálne siete ovládla nebezpečná paracetamolová výzva, ktorá môže skončiť tragicky. Mladí ľudia sa snažia získať pozornosť tým, že užívajú nadmerné množstvo paracetamolu a zdieľajú svoje skúsenosti online.

Ilustračný obrázok k článku Medzi deťmi sa šíri paracetamolová výzva! Môže byť SMRTEĽNÁ, varuje farmaceut
Zdroj: Pexels.com

Farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine varuje, že nadmerné užívanie paracetamolu môže byť smrteľné, pretože toxický metabolit liečiva poškodzuje pečeň a obličky. Otrava sa môže prejaviť aj niekoľko dní po užití, najmä ako zvracanie, únava a ospalosť.

Aké je správne dávkovanie?

Rodičia by mali zabezpečiť, aby boli lieky mimo dosahu detí a dohliadať na ich užívanie. „Rovnako my lekárnici sa snažíme predchádzať tejto hrozbe – lieky s obsahom paracetamolu striktne vydávame len dospelým, s upozornením jeho správneho dávkovania a rizík kombinácie s inými liekmi,“ tvrdí farmaceut z Dr. Max.

Obvyklé dávkovanie pre dospelých je 500 až tisíc miligramov každé 4 až 6 hodín, pričom maximálna denná dávka nesmie prekročiť 4-tisíc miligramov.

Obľúbené prípravky

Paracetamol je vhodný pri horúčke a miernej bolesti, ale nie pri bolestiach zápalového pôvodu. Na trhu možno často nájsť paracetamol skombinovaný s inými liečivami v zložených prípravkoch, ako sú tablety či prášky na prípravu horúcich nápojov. Paracetamol je často kombinovaný najmä s kofeínom, kodeínom, guajfenezínom, pseudoefedrínom/fe­nylefrínom, feniramínom, dextrometorfánom či vitamínom C.

„Medzi pacientmi sú veľmi obľúbené prípravky s obsahom kombinácií vyššie uvedených liečiv, a to práve vo forme horúceho nápoja. Častokrát vzbudzujú dojem, že ide len o ‚neškodný čaj‛, čo je pochopiteľné, pretože nápoj je teplý, sladký, s príjemnou príchuťou a pomôže ‚vypotiť sa‛. Pri ich užívaní sa však treba mať na pozore,“ vysvetľuje farmaceut z Dr. Max.

Neprekračujte dávkovanie!

Podľa jeho slov treba po kombinovaných prípravkoch s paracetamolom siahnuť, ak sú pridružené okrem horúčky alebo bolesti aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie, suchý či vlhký kašeľ. Dôležité je neprekračovať odporúčané dávky a v prípade neúčinnosti zvoliť iné liečivo.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM