Vzdelanejší ľudia trpia AGRESÍVNEJŠOU DEMENCIOU: Ako vzniká a ako proti nej bojovať?
Demencia nie je len chorobou starých ľudí a tých, ktorí si nezaťažujú mozog. Podľa najnovšej štúdie intenzívnejšie postihuje ľudí s vyšším vzdelaním.

Aj vy ste si doteraz mysleli, že demencia obchádza častejšie inteligentných ľudí? Najnovší výskum odhalil prekvapivo iné výsledky: Demencia postihuje inteligentnejších ľudí a to obzvlášť „tvrdo“.
Ukázalo sa, že s každým ďalším rokom vzdelania sa po diagnostikovaní demencie skracuje očakávaná dĺžka života. „Ľudia, ktorí strávia viac rokov v škole – sa podľa tejto najväčšej štúdie svojho druhu – pravdepodobne (po zdravotnej stránke – poz. red.) rýchlejšie zhoršia v prípade neurodegeneratívneho ochorenia,“ informuje o tom Telegraph.
Priemerná doba prežitia po diagnóze demencie je 10,5 roka. No odborníci vypočítali, že každý rok na škole skrátil tento čas o 0,2 roka – čo je v prepočte 2 a pol mesiaca.
Ako to funguje
Ako je možné, že vzdelanejší ľudia sú náchylnejší na demenciu? Vedci sa domnievajú, že títo jedinci sú „odolnejší voči kognitívnemu poklesu a sú schopní dlhšie fungovať bez známok alebo príznakov nástupu choroby.“ Tento jav nesie názov „paradigma kognitívnej rezervy“.
„To často znamená, že u nich je diagnostikovaná demencia v pokročilejšom štádiu, čo sťažuje liečbu alebo spomalenie ochorenia. V dôsledku toho im pravdepodobne zostáva menej rokov života v porovnaní s tými, ktorým bola choroba diagnostikovaná skôr,“ vysvetľuje portál.
Vyčerpaná rezerva
Vzdelanejší ľudia sú teda počas života dlhšie psychicky fit, no po vyčerpaní tejto rezervy sú náchylnejší k agresívnejšej forme ochorenia. „Keď sa táto rezerva vyčerpá a demencia je diagnostikovaná, pacienti sú už v pokročilejšom štádiu a klinický priebeh je rýchlejší,“ vysvetľujú autori z Erasmus University Medical Center v Rotterdame.
Rýchlym priebehom demencie trpel napríklad aj oscarový herec Robin Williams. Demencia u umelca prepukla veľmi rýchlo. Diagnostikovali mu devastačnú formou demencie, ktorá narúša normálnu činnosť mozgu. No k ochoreniu sa pridružili halucinácie a Parkinsonova choroba. Demencia s Lewyho telieskami, ktorou trpel Robin Williams, pritom tvorí asi 20 % všetkých demencií a postihuje najmä mužov nad 75 rokov. Oscarový herec zomrel ako 63-ročný na následky udusenia spôsobeného obesením.
Čo s tým? Napriek týmto zisteniam môže riziková skupina ľudí predsa len ovplyvniť svoju kognitívnu rezervu. Ako? Skúste stimulovať svoj mozog hravou formou prostredníctvom nových zručností alebo počas krížoviek.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné