han Zo zahraničia

MEGAPROTEST proti vláde: V uliciach hlavného mesta je pol milióna NESPOKOJNÝCH ľudí!

Státisíce ľudí v nedeľu protestujú vo Varšave proti vláde. Poľská opozícia protest označila za skúšku svojej schopnosti ukončiť po nadchádzajúcich voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Ilustračný obrázok k článku MEGAPROTEST proti vláde: V uliciach hlavného mesta je pol milióna NESPOKOJNÝCH ľudí!
Zdroj: TASR/AP

Informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Do Varšavy prichádzali stovky autobusov, aby priviezli prívržencov opozície z celej krajiny. Podľa hovorcu organizátorov protestu úrady odhadujú, že do ulíc vyšlo asi pol milióna Poliakov, uvádza agentúra AFP.

Prečo išli do ulíc?

Niektorí účastníci uviedli, že na protest prišli pre roztržku, ktorú vyvolal kontroverzný zákon zameraný na vyšetrovanie ruského vplyvu v krajine. Kritici tento zákon v jeho súčasnej podobe vnímajú ako nástroj na odstránenie politických oponentov vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) z politického života, predovšetkým opozičného lídra Donalda Tuska.

Líder opozičnej strany Občianska platforma a expremiér Tusk privítal v nedeľu svojich podporovateľov na proteste slovami, že Poliakov nemožno umlčať.

„Prvý krok k víťazstvu je spoznať našu silu. Sme tu, aby Poľsko a Európa videli našu silu,“ uviedol Tusk.

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok nečakane oznámil, že v zákone na vyšetrovanie ruského vplyvu navrhne zmeny. Zákon pritom podpísal len pred niekoľkými dňami.

Voľby na jeseň

Nedeľňajšie protesty sa uskutočnili v deň 34. výročia prvých povojnových demokratických volieb v Poľsku. Na jeseň pritom Poľsko čakajú ďalšie parlamentné voľby.

Predvolebné prieskumy naznačujú, že výsledok volieb bude tesný. Vládnuca PiS sa totiž stala v Európe vedúcim hlasom proti Kremľu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Opozícia sa tak snaží s ťažkosťami získať podporu aj napriek kritike, ktorej PiS čelí doma i v zahraniční za spomínaný zákon či podporovanie homofóbie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM