Správy

Mestám dochádzajú sily: Zabezpečenie ďalších testovaní už nevedia zaručiť

Plošné testovania antigénovými testami vyčerpali sily samospráv a aj zdravotníkov. Mestá upozorňujú na veľký problém.

Ilustračný obrázok k článku Mestám dochádzajú sily: Zabezpečenie ďalších testovaní už nevedia zaručiť
Zdroj: TASR/František Iván

Mestá upozorňujú, že nevedia zaručiť, či od budúceho víkendu budú vedieť alebo chcieť zabezpečiť testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Samosprávy argumentujú tým, že zdravotníkom, ako aj primátorom dochádzajú sily. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová.

Vyzvali ministra

ÚMS vyzvala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), aby urýchlene, najneskôr do piatka (5. 2.) večera, zabezpečil podpis rozhodnutí o zriadení súkromných mobilných odberových miest (MOM) pre zrýchlenie procesu testovania obyvateľov Slovenska. Taktiež ho únia žiada o vypísanie novej výzvy na zriadenie MOM, ktoré by mohli pomôcť predovšetkým menším mestám, kde ich je nedostatok.

„Veríme, že v stredu večer alebo vo štvrtok (4. 2.) ráno budeme mať k dispozícii jasný manuál o otváraní škôl a škôlok,“ uviedla Piršelová. Mestá zároveň vítajú, že v rámci otvárania škôl je uplatnený tzv. COVID automat.

To podľa únie miest v praxi znamená, že je na rozhodnutí samosprávy, v spolupráci s krízovým štábom mesta a regionálnym úradom verejného zdravotníctva, či sa školy, vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, rozhodnú otvoriť alebo nie.

Britská mutácia

ÚMS dúfa, že najneskôr budúci týždeň oznámi minister zdravotníctva všetkým mestám a obciam informáciu, v akom percente je na Slovensku zastúpená nová britská mutácia nového koronavírusu. Únia víta, že bola splnená jej požiadavka, aby boli pedagogickí a nepedagogickí pracovníci prioritne zaočkovaní a aby bola takto zabezpečená ochrana ich zdravia a života.

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podotkol, že práve na základe výzvy ministerstva ide najmä o súkromníkov, ktorí sa prihlásili, aby mohli otvoriť mobilné odberné miesta. Prihlásiť sa podľa neho mohli aj samosprávy. „Ale väčšina z nich sú súkromníci, ktorí zabezpečili všetko to, čo majú mať, aby sa stali poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vydokladovali to, a tým pádom splnili podmienky. A ministerstvo zdravotníctva s nimi podpísalo zmluvu,“ skonštatoval Krajčí.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM