Zo Slovenska

Na Slovensko mieri búrkový systém: POZOR na silný vietor a KRUPOBITIE!

SHMÚ preto vydal v niektorých okresoch Bratislavského, Trenčianskeho a Trnavského kraja výstrahu druhého stupňa pred búrkami.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko mieri búrkový systém: POZOR na silný vietor a KRUPOBITIE!
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje, že večer, v noci aj vo štvrtok (29. 7.) dopoludnia budú na väčšine územia Slovenska intenzívne búrky. Informujú o tom meteorológovia na sociálnej sieti.

Silný vietor aj krúpy

„Zvlnený studený front prinesie v najbližších hodinách nad naše územie prehánky a búrky, prechodne i dážď. Niekoľko sa už v týchto chvíľach blíži z Česka a Rakúska na krajný západ Slovenska,“ uviedli meteorológovia. Ako tvrdia, môžu priniesť silný nárazový vietor, krúpy a prívalový dážď.

„V jadrách jednotlivých búrkových buniek sa však môže vyskytovať aj krupobitie. Búrky budú postupovať od juhozápadu smerom k severovýchodu,“ dodáva iMeteo.sk s tým, že búrky zasiahnu predovšetkým Záhorie a severozápadné okresy Slovenska.

Pozor si dajte na silný nárazový vietor, ktorý môže dosahovať nárazy s rýchlosťou 70 až 100 km/h!

V priebehu nočných hodín sa rozšíria nad stredné Slovensko, kde by sa mali vyskytovať až do ranných hodín.

Výstrahy pre búrky

SHMÚ preto vydal v niektorých okresoch Bratislavského, Trenčianskeho a Trnavského kraja výstrahu druhého stupňa pred búrkami, ktorá platí od 19.00 do 22.00 hod. V týchto lokalitách je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené aj prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 milimetrov,“ dodali meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre celé územie Slovenska, okrem pár okresov na východe krajiny.

Hydrologická výstraha

V okresoch Malacky, Pezinok, Bratislava a Senec zároveň platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovou povodňou.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uviedli meteorológovia. Výstraha platí do 20.30 hod.

Prečítajte si aj

Večer, v noci a zajtra dopoludnia intenzívne búrky Zvlnený studený front prinesie v najbližších hodinách nad naše...

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Wednesday, July 28, 2021
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM