han Zo Slovenska

Na Slovensku je to TAK! Štyri weby, ktoré šírili NEPRAVDY, môžu dostať zelenú!

V prípade štyroch webov, ktoré pre škodlivý obsah dosiaľ zablokoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), bude po uplynutí 30. júna potrebné nové konanie.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku je to TAK! Štyri weby, ktoré šírili NEPRAVDY, môžu dostať zelenú!
Zdroj: pixabay.com

Novela umožňujúca úradu blokovať škodlivý obsah až do konca septembra totiž nepredĺžila platnosť súčasných rozhodnutí. Pre TASR to uviedol hovorca úradu Peter Habara.

„Aktuálna legislatívna zmena predĺžila úradu právomoc rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity do 30. septembra 2022. Novela nezohľadnila prechodné ustanovenie, teda nepredĺžila platnosť súčasných rozhodnutí, a preto je v prípade daných subjektov potrebné nové konanie,“ vysvetlil hovorca. Doplnil, že súčasné rozhodnutia platia do 30. júna.

Pod dozorom NBÚ

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Blokovanie škodlivého obsahu alebo škodlivých aktivít v kybernetickom priestore vykonáva NBÚ. Minulý týždeň poslanci Národnej rady SR predĺžili možnosť blokovať škodlivý obsah do 30. septembra.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predmetnú novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti zatiaľ nepodpísala.

Možnosť zablokovať škodlivý obsah alebo aktivity v kybernetickom priestore v súvislosti s tzv. hybridnými hrozbami by mohla Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) ostať aj v budúcnosti. V máji prešla medzirezortným pripomienkovým konaním novela, ktorá by to umožnila. Po novom by však podľa predloženého návrhu potreboval súhlas súdu.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM