TOS Lifestyle

Našli ste TAKÉHOTO slimáka? Ani netušíte, ako vám pomáha! Má to však háčik

Týchto slimákov sa nezbavujte, chránia vašu záhradu.

Ilustračný obrázok k článku Našli ste TAKÉHOTO slimáka? Ani netušíte, ako vám pomáha! Má to však háčik
Zdroj: Pixabay.com

Slimáky predstavujú jeden z najväčších problémov záhradkárov. Vedeli ste však, že nie všetky páchajú len škody? Limax maximus alebo slizniak veľký, často označovaný aj ako slimák tigrovaný, je dokonca obzvlášť užitočný.

Nepriatelia

Ide o veľký druh slimáka, ktorý môže dorásť až do dĺžky 20 centimetrov. Telo má šedé až hnedé s čiernymi bodkami a krúžkami. Má veľmi silnú schopnosť regenerácie a v prípade zranenia dokáže obnoviť dokonca aj stratené časti tela. Aktívny je predovšetkým v noci.

Ako je pre záhradkárov užitočný? Podľa denníka Bild je jedným z prirodzených nepriateľov iných druhov slimákov.

Zásadný háčik

Ak však uvažujete nad tým, že na boj proti slimákom použijete tých tigrovaných, odborníci vás rýchlo vyvedú z omylu. Má to totiž jeden zásadný háčik.

„Slimáky tigrované nikdy nedosahujú takú vysokú populačnú hustotu a sú predovšetkým zelenými jedákmi. Ich vplyv na populáciu ostatných slimákov v záhrade nie je príliš veľký," cituje Bild Heike Reise z Inštitútu Senckenberg v Görlitzi, ktorá je považovaná za expertku na slimáky.

Je to spôsobené okrem iného aj tým, že tigrie slimáky sa rozmnožujú oveľa pomalšie ako iné druhy. Pária sa len raz za rok a pohlavne dospelé sú až po jeden a pol roku.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM