Zo Slovenska

Nečakané VÝSLEDKY elektronického sčítania: Koľko Slovákov sa zapojilo?

Do sčítania sa zapojili viac ženy ako muži, no vo všeobecnosti účasť predčila očakávania!

Ilustračný obrázok k článku Nečakané VÝSLEDKY elektronického sčítania: Koľko Slovákov sa zapojilo?
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651 152 obyvateľov Slovenska. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu (ŠÚ) SR, prezentujúci prvé zistenia z elektronického zberu dát, v ktorom sa sčítalo 4 844 007, teda 86 percent obyvateľov Slovenska.

Predčilo očakávania

Naopak najmenej ľudí sa samosčítalo v piatok 26. marca – do zberu dát sa zapojilo 42 418 ľudí. Posledný deň online sčítania (31. 3.) sa do cenzu zapojilo 108 356 ľudí.

Predseda ŠÚ Alexander Ballek vyzdvihol výsledky. "Predčilo očakávania,“ uviedol o prvom elektronickom sčítaní. Upozornil pritom, že odhad účasti v online zbere dát bol na úrovni 70 percent. Vyzdvihol prácu a asistenciu samospráv, médií a všetkých, ktorí na sčítaní spolupracovali.

Riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ a odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková upozornila, že denný priemer ľudí, ktorí sa samosčítali, bol 95-tisíc. „Iba v jeden deň klesol pod 50-tisíc ľudí,“ dodala. Za výsledkom vidí reálne nastavenú koncepciu a východiská integrovaného sčítania i vyššiu mieru pomoci v rodinách, kde pomáhali starším členom, ktorí nemajú prístup k online forme sčítania.

Najaktívnejší obyvatelia

Do sčítania sa zapojili viac ženy ako muži, v pomere 52:48 percent, aktívnejšie bolo obyvateľstvo v mestách ako na vidieku (55:45 percent).

Najaktívnejší boli v elektronickom sčítaní v Žilinskom kraji, kde sa samosčítalo 92 percent obyvateľov, lídrom v rámci okresov bolo Námestovo (95 percent sčítaných), v prípade miest nad 50-tisíc obyvateľov je najviac sčítaných v Banskej Bystrici (90 percent sčítaných), medzi mestami nad 20-tisíc obyvateľov Čadca (90 percent samosčítaných), nad 10-tisíc obyvateľov Dolný Kubín (92 percent). Najaktívnejšou obcou nad 5-tisíc obyvateľov sa stal Lendak, kde sa sčítalo 98 percent obyvateľov.

Elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára, samosčítať prostredníctvom webovej stránky alebo mobilnej aplikácie sa mohli obyvatelia SR do polnoci 31. marca.

Nasleduje asistované sčítanie, ktoré musí byť ukončené do 31. októbra. Prvé vyhodnotenia by mali byť známe na konci aktuálneho roka. Sčítaniu obyvateľov predchádzalo sčítanie domov a bytov, ktoré sa konalo od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM