ELA Správy Zo Slovenska

Nedostatok NAFTY a tankovanie na PRÍDEL?! Pumpári a šéf Slovnaftu nemajú dobré správy

Štát by mal s cenami pohonných látok v SR určite niečo urobiť. A to čo najskôr!

Ilustračný obrázok k článku Nedostatok NAFTY a tankovanie na PRÍDEL?! Pumpári a šéf Slovnaftu nemajú dobré správy
Zdroj: Dnes24.sk/Milan Hanzel

Štát tlačí na Slovnaft

Štát by mal s cenami pohonných látok v SR určite niečo urobiť. Uviedol to vo štvrtok po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti jeho predseda Peter Kremský (OĽANO). Predmetom rokovania výboru boli len ceny pohonných látok na Slovensku.

„Je veľmi dôležité, aby sa štát staral o občanov, aby sa staral o ekonomiku. A práve ceny benzínu a nafty sú teraz už pre ekonomiku tak škrtiace a brzdiace, že štát by s tým mal určite niečo urobiť. Riešenia sú také, že dodávatelia sa vzdajú časti svojho zisku. Napríklad marža rafinérie Slovnaft (a skupiny MOL) veľmi stúpla, od januára je až desaťnásobná,“ spresnil Kremský.

Bolo by podľa neho dobré, aby sa časti svojej marže Slovnaft vzdal a aby predával benzín a naftu lacnejšie.

„Samozrejme asi dobrovoľne to nikto robiť nebude, pretože cieľom každej firmy je zarábať. Diskusia štátu so Slovnaftom je veľmi dôležitá. Je veľmi dôležité tiež povedať, že pokiaľ nebude úspešná, tak štát môže do tohto (procesu) zasiahnuť,“ povedal.

„Ak by boli zastropované ceny palív, tak by prestal dovoz palív na Slovensko a slovenská spotreba by sa musela pokrývať zo Slovnaftu. V okolitých krajinách sú veľkoobchodné ceny vyššie ako na Slovensku. Na Slovnaft by tiež vznikol tlak, aby zásoboval aj čerpacie stanice, ktoré sú doteraz zásobované zo zahraničia, čo by spôsobilo aj logistické problémy,“ dodal šéf Slovnaftu.

Zastropovanie cien by podľa neho pomohlo len krátkodobo, dlhodobo by malo pre rafinériu negatívne ekonomické dôsledky.

Na prídel?

S návrhmi politikom nie je stotožnená ani Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu (SAPPO), ktorá združuje petrolejárske spoločnosti pôsobiace na Slovensku. Medzi ne patrí napríklad Slovnaft, ale aj slovenské pobočky OMV či Shell.

„Zastropovanie cien ako nám ukazujú príklady z iných krajín, ako napríklad Maďarsko alebo Slovinsko, deformuje trh a štát sa zároveň vystavuje riziku žalôb zo strany prevádzkovateľov čerpacích staníc. Čo sa môže prejaviť obmedzením konkurencie, pravdepodobne spôsobiť výpadok palív na slovenskom trhu a tankovanie na prídel,“ uviedla pre tvnoviny.sk riaditeľka SAPPO Zuzana Oprchalová.

Zároveň doplnila, že takéto opatrenie bude mať v konečnom dôsledku opačný efekt, ako si politici želajú.

Súvisiace články

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM