Marek Kravjar Správy Zo Slovenska

Nový minister šokuje: Testy na koronavírus máme len na 10 dní!

Novému ministrovi zdravotníctva zanechala bývalá vláda obrovský problém.

Ilustračný obrázok k článku Nový minister šokuje: Testy na koronavírus máme len na 10 dní!
4
Galéria

Dnes podvečer si svoj úrad prevzal aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Ako informoval na tlačovej konferencii, po bývalej vládena na čele s Petrom Pellegrinim, ktorý zastával aj post ministra zdravotníctva, zdedil alarmujúci stav zásob testov na koronavírus.

Na Slovensku totiž máme k dispozícii iba 3000 testovacích súprav. To je zásoba zhruba len na desať dní.

Dnes sa pritom otestovalo viac ako 400 vzoriek, čo je o sto viac ako v piatok. Podľa ministra by bolo výborné, ak by sme mohli testovať viac, no nie je jasné, kedy a koľko testov sa nám podarí zohnať.

„Treba testovať takým tempom, na aké máme zásoby súprav,“ a dodal, že len ďalšie dni ukážu, či vôbec dokážeme získať ďalšie testy a najmä v akom počte. To bol aj dôvod, prečo zastavili testovanie súkromnými spoločnosťami.

„Nie je dostatok súprav,“ povedal nový minister.

Rýchlotesty, ktoré prišli z Číny v piatok, majú podľa Krajčího nízku citlivosť pri ľuďoch, ktorí sa nakazili len nedávno. Ak je teda niekto čerstvo chorý, test to nevie vyhodnotiť. A dokonca, ich spoľahlivosť je len 50 až 60 percent aj keď sa už prejavia príznaky.

„Tieto testy nám nedokážu pomôcť,“ povedal s tým, že by ukazovali veľa nesprávne negatívnych výsledkov.

Na otázku, či zlyhal šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetan Kičura, neodpovedal. Premiér Matovič sa s ním má stretnúť zajtra, teda v nedeľu.

Prečo to ide na Islande?

Od soboty 14. marca sme na Slovensku vykonali každý deň minimálne dvesto testov. Do soboty ich celkovo spravili 3157, z nich 178 bolo pozitívnych.

V porovnaní s inými krajinami je to však málo! Na čele testovania je Island, ktorý spravil takmer 18-tisíc testov v prepočte na milión obyvateľov. V Česku to je 883 testov na milión obyvateľov a na Slovensku chabých 392.

Odborníci sa zhodujú, že skoré testovanie čo najväčšieho počtu podozrivých spolu s karanténou, hygienou a rúškami predstavuje najúčinné opatrenie proti šíreniu nového koronavírusu, ktorý zabíja denne stovky ľudí po celom.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie