Milan Hanzel Správy Zo Slovenska

Nový variant koronavírusu sa už šíri po Slovensku: Najnovšie UDREL v hlavnom meste!

Britský variant nového koronavírusu sa už potvrdil aj v Bratislave. Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a znovu hlási, že nemocnice čakajú ťažké časy.

Ilustračný obrázok k článku Nový variant koronavírusu sa už šíri po Slovensku: Najnovšie UDREL v hlavnom meste!
Zdroj: www.pixabay.com

Šéf rezortu zdravotníctva predpokladá, že tento variant vírusu je už distribuovaný do všetkých kútov Slovenska, a teda izolácie jednotlivých regiónov už asi nebudú pripadať do úvahy.

Slová ministra

„Avizoval som, že hneď ako sa objavil nový variant koronavírusu, Ministerstvo zdravotníctva začalo okamžite konať a napriek sviatkom, za pomoci svojho intervenčného tímu, organizácie Zdravé regióny a slovenských vedcov hľadať čo najrýchlejší spôsob, ako realizovať skríning našej populácie na tento oveľa infekčnejší britský variant vírusu,“ píše Krajčí na sociálnej sieti, kde informoval aj o zmutovanom COVID-e v Bratislave.

„Ďakujem tímu Pavla Čekana z MultiplexDX, ktorý s pomocou tímu Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV, ako aj prof. Jozefa Noseka z Prírodovedeckej fakulty UK, a doc. Tomáša Vinařa z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK expresne rýchlo vyvinul nový RT-PCR test schopný detekovať britskú mutáciu. Podľa mne dostupných informácií ide vôbec o prvý takýto skríningový test na svete, ktorý využíva pozitívny signál v RT-PCR. Vďaka tomuto testu vieme veľmi rýchlo diagnostikovať vzorku na oveľa nebezpečnejší variant vírusu,“ dodáva minister zdravotníctva.

Ťažké časy

Tie podľa Krajčího čakajú naše nemocnice. „Manažmenty nemocníc budú musieť vyvinúť maximálne úsilie, aby čo najviac optimalizovali svoje kapacity na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našom rokmi zanedbávanom a fragmentovanom zdravotnom systéme. Teraz sa jeho kapacity ukážu v plnej nahote,“ uvádza na Facebooku.

„Osobne verím, že to môžeme zvládnuť, teraz však budeme musieť všetci zabrať naplno a ťahať za jeden povraz. O situácii som informoval aj pána premiéra a vítam jeho rozhodnutie o rýchlom zvolaní mimoriadneho zasadnutia Vlády SR,“ ukončil Krajčí príspevok.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

NOVÝ VARIANT KORONAVÍRUSU SA POTVRDIL UŽ AJ V BRATISLAVE Avizoval som, že hneď ako sa objavil nový variant koronavírusu...

Posted by Marek Krajčí on Saturday, January 9, 2021
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie