TOS Zo zahraničia

Obrovský škandál okolo futbalových dresov: Nemecko narýchlo mení dizajn čísel 4 a 14!

Onedlho v Nemecku vypuknú Majstrovstvá Európy 2024 vo futbale a domáci tím musí narýchlo riešiť škandál okolo dresov, v ktorých odohrá tento šampionát.

Ilustračný obrázok k článku Obrovský škandál okolo futbalových dresov: Nemecko narýchlo mení dizajn čísel 4 a 14!
2
Galéria

Ako to, že si to predtým nikto nevšimol? Nemecký futbalový zväz (DFB) narýchlo rieši problém s dresmi, v ktorých sa Nemecko predstaví na domácom šampionáte.

Ide o dizajn číslice 4, ktorý je podobný symbolom z čias nacizmu. Azda najproblémovejšie by bolo číslo 44, ale hráči v kádri Nemecka si na šampionáte rozdelia dresy len s číslami od 1 do 23. Čísla 4 a 14 sa v najbližšej dobe dočkajú zmeny.

Nacistické symboly

V online obchode Adidasu bola donedávna možná aj personalizácia dresov s ľubovoľným číslom, aktuálne to už nie je možné práve z dôvodu, aby si nikto neobjednal dres s číslom 44. To sa v danom dizajne podľa verejnosti až príliš podobá na symbol SS.

Číslo 4 zase pripomína jednoduchú víťaznú runu, ktorá bola počas nacistického režimu znakom mladých Nemcov v Hitlerjugend.

Vysvetlenie zväzu

Podľa DFB dresy kontroluje a v tomto prípade aj schválila UEFA. „Žiadna zo zúčastnených strán nevidela v procese vývoja dizajnu dresu žiadnu blízkosť k symbolike národného socializmu. Avšak len verejná diskusia o tom, že by mohla existovať vizuálna blízkosť, stačila na to, aby sme iniciovali proces zmeny," cituje DFB denník Bild.

Aj keď dresy sú značky Adidas, hovorca Oliver Brüggen vysvetlil, že za dizajn písma nie je zodpovedná ich spoločnosť. „DFB a jej partner 11Teamsports sú zodpovední za dizajn mien a čísel,“ vysvetlil.

Práve DFB a spoločnosť 11Teamsports sa tak teraz musia narýchlo postarať o úpravu dizajnu číslice 4.

V nedávnych priateľských zápasoch Nemecka proti Francúzsku (2:0) a proti Holandsku (2:1) mal dres s číslo 4 na sebe obranca Jonathan Tah a debutant v národnom tíme Maximilian Beier si obliekol dres s číslom 14.

Nemci riešia problém s dresmi
2
Galéria

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM