Milan Hanzel Šport Futbal

Opatrenia COVID-19 v ŠPORTE: Smelý plán vo futbalovej lige! Dotiahnu do hľadísk divákov?

Predstavitelia futbalovej Fortuna ligy chcú zabojovať o návrat fanúšikov na štadióny. Podarí sa to už do najbližšieho víkendu?

Ilustračný obrázok k článku Opatrenia COVID-19 v ŠPORTE: Smelý plán vo futbalovej lige! Dotiahnu do hľadísk divákov?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Po pondelňajšom zasadnutí Prezídia Únie ligových klubov (ÚLK) v Bratislave to vyhlásil prezident ÚLK Ivan Kozák.

Hrá sa bez problémov

Vo FL 2020/2021 je odohratých deväť kôl, po reprezentačnej prestávke má liga pokračovať už počas najbližšieho víkendu. V pondelok sa na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR uskutočnilo stretnutie so zástupcami súťaží, ktoré dostali výnimku zo zákazu konania hromadných podujatí vrátane športových platného od 15. októbra.

„Čakáme na usmernenie, aby sme sa vedeli zariadiť na víkend. Všetky kluby deklarovali, že chceme hrať, ale musí to dávať logiku. Samozrejme, počkáme si na usmernenia a odpovede, ktoré, dúfam, dnes dostaneme. Bolo povedané, že najvyššie súťaže, ale aj to, že profesionálne ligy, a u nás je aj druhá liga profesionálna. Je veľa otázok, na ktoré potrebujeme dostať odpovede,“ povedal Kozák.

Vrátia sa fanúšikovia?

Kozák verí v návrat priaznivcov na tribúny aj vzhľadom na príklady zo zahraničia: „Všetci veľmi dobre vieme, že fanúšikovia sú veľmi dôležitá súčasť nášho športu a budeme o nich bojovať, ako budeme môcť. Máme pripravené manuály, či už ide o percentuálne obsadenie štadiónov, alebo sektorizáciu. Máme naozaj otvorené priestory, veľké arény, bude pre nás veľkou témou, aby v blízkej dobe mohla verejnosť prísť v čo najväčšej miere na štadióny.“

S koronou jeden ročník odohrali?

Prezident riadiacej organizácie zdôraznil, že FL dokázala aj napriek pandémii koronavírusu dohrať predchádzajúci ročník: „Uvedomujeme si závažnosť zdravotnej situácie na Slovensku, ale myslím si, že futbal ukázal ako jeden z mála športov, ktorý dohral predchádzajúcu sezónu, že vieme počúvať. Nemáme na štadiónoch evidované ložiská nákazy, pre ktoré by mal byť futbal takto tvrdo postihovaný. Profesionálny šport je veľmi špecifický na to, aby sa paušalizovali opatrenia voči všetkým športom. Tréningy, zápasy sú špecifiká profesionálneho športu, ktoré musia byť dokomunikované s komunitou, ktorá s tým dennodenne žije.“

V prípade komplikácií s počtom pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 v jednotlivých mužstvách neráta vedenie súťaže s matematickým modelom dopočítavania bodov do tabuľky. „Od Úradu verejného zdravotníctva máme odsúhlasený postup, ten je jasne daný. Ak je trinásť hráčov negatívne testovaných, zápas sa odohrá. Neviem si predstaviť situáciu, že by celé mužstvo išlo do karantény, to by samozrejme znamenalo obrovské problémy pre organizáciu súťaže. Máme za sebou deväť plne odohratých kôl, aj keď boli nejaké prípady koronavírusu, podarilo sa to efektívne zvládnuť,“ povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Cítia krivdu

ÚLK sa v štvorbodovej kampani „Viac ako hra“ sústredí aj na finančnú stránku súčasnej situácie. „Ide aj o okamžitú podporu pre kluby, ktoré udržali v jarnej časti zamestnanosť. My nie sme šport, kde by sme hráčov posielali na úrady práce, zatvárali arény. Mali sme svoje náklady aj vo veľmi ťažkej dobe, väčšina hráčov sú zamestnanci, postupne sme prepadávali v balíčkoch pomoci, ale udržali sme zamestnanosť v kluboch. Cítili sme veľkú krivdu, pretože sa nám nedostalo pomoci,“ dodal Kozák.

Problémy v Seredi

O finančnú pomoc požiadali všetci účastníci FL, získali ju iba niektorí. Práve s kompenzáciou sa však vyskytol problém v ŠKF Sereď, ktorý opísal generálny manažér klubu Roman Adamčík: „Prvú vlnu sme prežili tak, že nám zakázali športovať a štát vyhlásil nejaké formy pomoci. My sme to využili aj na základe veľmi dobrej práce vedenia ÚLK. Požiadali sme o náhradu zo mzdy, pretože vo futbale ako v jednom z mála športov máme zamestnaných. Ešte sa nezačala ani druhá vlna pandémie a prišla kontrola, kontrolór skonštatoval, že podľa nejakého zákona máme vrátiť všetku trojmesačnú podporu na mzdy, ktorú nám dali. Seredský futbalový klub vedie ŠKF Sereď, a.s., ktorá patrí normálne pod ministerstvo hospodárstva, my musíme spĺňať všetky kritériá, ale toto sa nám udialo. Štát nám nepomohol, zavrel na tri mesiace ligu pre pandémiu, čo samozrejme rešpektujeme, sú to štátne nariadenia, ale nám sa prihodila aj takáto vec. Dúfam, že na našom príklade ešte vybojujeme pomoc aj pre ostatné kluby, ktoré neprešli sitom.“

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie