Ilustračný obrázok k článku Pápež na Slovensku: Zákaz návštev a kontroly pohybu osôb? Šušká sa o špeciálnom režime
Zdroj: TASR/AP

Pápež na Slovensku: Zákaz návštev a kontroly pohybu osôb? Šušká sa o špeciálnom režime

Obyvatelia hlavného mesta a Košíc sa nám posťažovali na špeciálny režim počas návštevy pápeža. Nebudú môcť prijímať návštevy a kontroluje niekto pohyb ľudí v daných lokalitách?

Správy
Správy

Pápež na Slovensku: Zákaz návštev a kontroly pohybu osôb? Šušká sa o špeciálnom režime

Obyvatelia hlavného mesta a Košíc sa nám posťažovali na špeciálny režim počas návštevy pápeža. Nebudú môcť prijímať návštevy a kontroluje niekto pohyb ľudí v daných lokalitách?

Ilustračný obrázok k článku Pápež na Slovensku: Zákaz návštev a kontroly pohybu osôb? Šušká sa o špeciálnom režime
Zdroj: TASR/AP

Návšteva pápeža Františka na Slovensku vzbudila poriadnu pozornosť. Ľudia sa podľa tipu od nášho čítateľa museli pripraviť aj na ďalšie doplňujúce obmedzenia. Spomínajú sa netradičné praktiky, ktoré sa mali diať v Bratislave a Košiciach.

Chodili klopať na dvere?

„V centre Bratislavy chodili tajní policajti od bytu k bytu, od firmy k firme a komunikovali na ľudí, zamestnávateľov, že v pondelok 13. septembra majú obmedziť pracovnú dobu. Nahlásiť mali tiež na zoznam meno a údaje každého jedného zamestnanca, ktorý by sa musel zdržovať v priestoroch či zrušiť mítingy,“ obrátil sa na nás náš čitateľ.

Okrem toho majú byť uzatvorené cesty už od stanice a kontrolovaný vstup každej osoby.

„V Košiciach obchádzali ľudí, čo bývajú pri štadióne. Museli nadiktovať, kto sa v ten deň bude presne zdržovať v domácnosti a návštevy, samozrejme, zakázané. Veľa firmiem dáva zamestnancom voľno, ľudí sa to mát dotknúť aj pri návšteve lekára v danej oblasti. Človek nemôže ísť navštíviť ani rodiča, keď nie je nahlásený na zozname,“ píše náš zdroj.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Adekvátne opatrenia

Zisťovali sme, či aj mesto Prešov zaznamenalo informácie alebo sťažnosti, že si napríklad musia kvôli uzavretiu ulíc v meste vybrať Prešovčania voľno v práci.

„Mesto Prešov neeviduje žiadnu takúto sťažnosť a zároveň ani nebude vykonávať kontroly súvisiace s očkovaním pútnikov,“ potvrdil pre Prešov Dnes 24 hovorca mesta Vladimír Tomek.

Počas návštevy Svätého Otca v Prešove 14. septembra budú na cestách v meste platiť rozsiahle dopravné obmedzenia. Niektoré ulice uzavrie mesto už o deň skôr v popoludňajších, respektíve večerných hodinách.

Podobne zareagovala aj polícia. „Vami uvedenými informáciami nedisponujeme,“ odvetila Denisa Bárdyová, hovorkyňa prezídia PZ.

Faktom však je, že na území každého krajského riaditeľstva Policajného zboru, kde bude návšteva pápeža prebiehať, prijíma aj polícia adekvátne opatrenia, pre Dnes 24 to uviedla hovorkyňa prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Viac správ o návšteve pápeža na Slovensku:

„A to tak za účelom zabezpečenia verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Situáciu dôkladne analyzujeme a vyhodnocujeme aj prípadné riziká. Príslušníci poriadkovej polície budú plniť svoje úlohy priamo v dejisku stretnutia a v širšom okolí aj spolu s dopravnou políciou, ktorá bude podľa potreby usmerňovať premávku a zabezpečovať jej plynulosť,“ vysvetlila Bárdyová.

Železničná polícia bude dohliadať podľa jej slov na verejný poriadok aj v obvode železničných dráh. Situáciu bude monitorovať aj služba kriminálnej polície.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Antikonfliktný tím

„K dispozícii bude antikonfliktný tím, príslušníci poriečnej polície, psovodi a policajti na koňoch. Pomáhať budú aj študenti stredných odborných škôl Policajného zboru z Pezinka a Devínskej Novej Vsi, tiež kadeti z Akadémie Policajného zboru. V prípade potreby budú zapojené aj ďalšie policajné zložky,“ spresnila ďalej hovorkyňa.

Pri zabezpečovaní verejného poriadku budú policajtom pomáhať aj príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky.

„Aktívne komunikujeme aj s predstaviteľmi Ministerstva zdravotníctva SR, Konferencie biskupov Slovenska, organizátormi a ďalšími partnermi. O podrobnostiach budeme verejnosť priebežne informovať, zatiaľ sa ku konkrétnym cestám a presunom delegácie z bezpečnostných dôvodov nebudeme vyjadrovať,“ priblížila ďalej Bárdyová s tým, že polícii záleží na komfortnom presune ľudí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín