Zo zahraničia

PEKLO v Španielsku: Láva zo sopky na Kanárskych ostrovoch pohltila stovku domov, FOTO

Príval lávy zničil približne 100 domov na španielskom ostrove La Palma.

Ilustračný obrázok k článku PEKLO v Španielsku: Láva zo sopky na Kanárskych ostrovoch pohltila stovku domov, FOTO
12
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Stalo sa tak deň po tom, ako tam vybuchla sopka La Cumbre Vieja, čo prinútilo tisíce miestnych obyvateľov opustiť svoje domovy. Oznámili to v pondelok tamojšie úrady, o ktorých vyhlásení informovala tlačová agentúra AFP.

Tisíce ľudí evakuujú

„Práve teraz sme evakuovali 5000 ľudí. Zhruba 100 domov je zničených,“ uviedla členka miestnej mestskej rady zodpovedná za verejnú bezpečnosť Lorena Hernándezová Labradorová.

Seizmická aktivita na ostrove La Palma po nedeľňajšom výbuchu sopky La Cumbre Vieja pokračuje a v oblasti odvtedy zaznamenali 15 zemetrasení.

Magnitúda týchto otrasov bola menšia ako 3,0, uviedol španielsky Národný geografický inštitút (IGN).

Erupcia sopky

Erupcia sopky sa začala v nedeľu popoludní v oblasti Cabeza de Vaca na ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov. Na sopke sa podľa úradu pre civilnú ochranu vytvorili dve sopečné trhliny a osem otvorov, cez ktoré unikala láva.

Predseda vlády španielskeho autonómneho spoločenstva Kanárske ostrovy Ángel Víctor Torres povedal, že sopka môže obsahovať 17 až 20 miliónov kubických metrov magmy. Aktivita vulkánu bude podľa jeho vyjadrení ešte pokračovať.

Sopka aj na Islande

Sopka neďaleko islandskej metropole Reyjkavík chrlí lávu nepretržite od 19. marca, čo znamená, že v nedeľu sa táto vulkanická erupcia stane najdlhšie trvajúcou v krajine za posledných 50 rokov. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.

Tento prírodný jav doteraz prilákal podľa islandského úradu pre cestovný ruch 300-tisíc návštevníkov z celého sveta. Turisti niekedy vidia len pomalý prúd lávy, inokedy však dramatickejšie prúdy kameňov pripomínajúce gejzír, približuje AFP.

Táto v poradí šiesta erupcia islandskej sopky za posledných 20 rokov už teraz trvá dlhšie ako tá predchádzajúca, ku ktorej došlo v lávovom poli Holuhraun medzi augustom 2014 a februárom 2015.

„Šesť mesiacov je primerane dlhá erupcia,“ povedal pre AFP vulkanológ Thorvaldur Thordarson. Lávové pole, ktoré táto najnovšia erupcia vytvorila, pomenovali Islanďania „Fagradalshraun“, čo v preklade znamená „nádherné údolie lávy“. Názov je tiež inšpirovaný neďalekým vrchom Fagradalsfjall.

Neobvyklá magma

Sopka doteraz vychrlila 143 miliónov kubických metrov magmy, čo je však pomerne málo oproti vyššie spomenutej erupcie Holuhraun, ktorá na ostrove vyprodukovala najväčší prúd lávy za posledných 230 rokov.

Súčasná erupcia je „neobvyklá v tom zmysle, že má relatívne stály tok (lávy),“ povedal geofyzik Halldor Geirsson. „Zvyčajné správanie sopiek na Islande je, že na začiatku sú veľmi aktívne a potom sa tok lávy postupne znižuje až kým sa nezastaví,“ dodal Geirsson.

K najdlhšej sopečnej erupcií na Islande došlo pred viac ako piatimi desaťročiami – na ostrove Surtsey pri južnom pobreží krajiny. Trvala takmer štyri roky, od novembra 1963 do júna 1967.

V roku 2010 popol z islandskej sopky Eyjafjallajökull spôsobil na niekoľko dní zastavenie medzinárodnej leteckej prepravy medzi Európou a Severnou Amerikou vzhľadom na obavy z možného poškodenia motorov lietadiel. Zrušených bolo vyše 100-tisíc letov, v dôsledku čoho uviazli na letiskách milióny pasažierov.

Prečítajte si aj:

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja
12
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM