Ilustračný obrázok k článku Po strašnom útoku na Považí ďalší šok: V neďalekej obci sa medveď prechádzal priamo v záhrade!
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Po strašnom útoku na Považí ďalší šok: V neďalekej obci sa medveď prechádzal priamo v záhrade!

Ide o druhý incident na Považí v priebehu niekoľkých dní. Tentoraz šelma zamierila ľuďom rovno do dvora a napáchala škody.

Správy Zo Slovenska
Správy Zo Slovenska

Po strašnom útoku na Považí ďalší šok: V neďalekej obci sa medveď prechádzal priamo v záhrade!

Ide o druhý incident na Považí v priebehu niekoľkých dní. Tentoraz šelma zamierila ľuďom rovno do dvora a napáchala škody.

Ilustračný obrázok k článku Po strašnom útoku na Považí ďalší šok: V neďalekej obci sa medveď prechádzal priamo v záhrade!
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Na dvor jedného z rodinných domov v Kľačne (okres Prievidza) prišiel vo štvrtok približne o 3.30 h medveď. Poškodil králikáreň a zabil jedného králika. Informovala o tom na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia. Zároveň vyzvala obyvateľov na ostražitosť.

Priamo na dvore

„Majitelia domu kontaktovali políciu, avšak medveď do príchodu hliadky ušiel. Medveď bol podľa majiteľov hnedej farby a mohol mať do 200 kilogramov,“ uviedli policajti.

Polícia kontaktovala Zásahový tím pre medveďa hnedého, v kompetencii ktorého je situáciu riešiť. Zároveň vyzýva obyvateľov i návštevníkov obce Kľačno a jej okolia na mimoriadnu ostražitosť. „V súvislosti s výskytom medveďa odporúčame sa vyhnúť pohybu v okolitom lese. V prípade potreby okamžite kontaktuje tiesňovú linku 158,“ zdôraznili policajti.

Napadnutý muž

V prvý augustový deň šokovala Slovensko správa o útoku medveďa na lesného taxátora. Došlo k nemu rovnako na Považí, v pri obci Domaniža, ktorá leží len niečo cez 30 kilometrov od spomínaného Kľačna.

Ku kolízii došlo počas výkonu práce – mapovaní lesných porastov v časti Hodoň. Medveď spôsobil lesnému pracovníkovi rany, poškriabania a tiež zlomeninu prsta. Bezpečnostný sprej proti medveďom, ktorý mal muž pri sebe, nestihol použiť. Zranenému potom prišli na pomoc kolegovia, ktorí pracovali v tejto oblasti. Muž bol ambulantne ošetrený a prepustený do domácej liečby.

Zásahový tím ŠOP SR vykonal obhliadku miesta kolízie spolu so starostom obce Domaniža. Miesto sa nachádza v blízkosti horárne, niekoľko kilometrov vzdialenej od obce. Oblasťou prechádza lesná cesta, no nejedná sa o turistický chodník. Územie je v 1. stupni ochrany prírody a krajiny.

Pracovníci Správy Chránenej krajinnej v tejto oblasti (tzn. Strážovské vrchy) v minulosti upozorňovali na nesprávne zabezpečený komunálny odpad, ktorý bol uskladnený vo vykopanej jame neďaleko horárne. Po nahlásení došlo v spolupráci s obcou k urýchlenej náprave, no medvede sa už do oblasti horárne naučili chodiť.

Medveďov je tu viac

Odborníci zo zásahového tímu evidujú niekoľko problémových jedincov medveďa v okolí Kľačna v okrese Prievidza. Problematikou sa zaoberajú, v Kľačne boli opakovane. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková.

„Zásahový tím pre medveďa hnedého situáciu v okolí obce Kľačno monitoruje. Vyskytuje sa tam niekoľko problémových jedincov medveďa hnedého, ide najmä o medvedicu s malými,“ uviedla Bocková.

Ľudia zmarili zásah

Odborníci z tímu sú podľa nej v úzkom kontakte s miestnou samosprávou, ako aj občanmi. „Medvede sa opakovane objavujú v blízkosti záhrad, kde vyhľadávajú potravu v podobe ovocných plodov a spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách,“ ozrejmila.

Do obce prišli členovia zásahového tímu aj 29. júla. „Ich služobný výkon marila skupina občanov obce, ktorá vo večerných hodinách rušila priebeh plánovaného odchytu medveďa. Skupina strieľala, pokrikovala, jazdila motorovým vozidlom a hádzala petardy v okolí zásahu. Zásah bol z tohto dôvodu prerušený,“ priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM