Ilustračný obrázok k článku POZOR, respirátory sú zvyčajne jednorazové: Keď dodržíte tento POSTUP, dajú sa použiť opäť!
Zdroj: www.pixabay.com

POZOR, respirátory sú zvyčajne jednorazové: Keď dodržíte tento POSTUP, dajú sa použiť opäť!

Od pondelka (15. 3.) už bude povinné nosiť respirátory všade, okrem vlastnej domácnosti. Viete, že sú spravidla jednorazové pomôcky?

han Správy
han Správy

POZOR, respirátory sú zvyčajne jednorazové: Keď dodržíte tento POSTUP, dajú sa použiť opäť!

Od pondelka (15. 3.) už bude povinné nosiť respirátory všade, okrem vlastnej domácnosti. Viete, že sú spravidla jednorazové pomôcky?

Ilustračný obrázok k článku POZOR, respirátory sú zvyčajne jednorazové: Keď dodržíte tento POSTUP, dajú sa použiť opäť!
Zdroj: www.pixabay.com

Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom „R“, čiže napríklad FFP2 R. Poukázal na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Čím sa riadiť?

Zdôraznil, že je potrebné vždy sa riadiť pokynmi výrobcu. „Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to,“ uviedol ÚVZ. V prípade, že človek využil respirátor na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, alebo priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opätovne ÚVZ neodporúča používať. „Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu,“ dodal ÚVZ.

ÚVZ tiež neodporúča používať respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Zároveň nie je vhodné nosiť respirátor, ktorý už využil niekto iný.

„Ak ste mali respirátor nasadený iba krátko, teda minúty, nie hodiny, a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali, teda iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť,“ vysvetlil ÚVZ.

Od pondelka (8. 3.) platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

Ďalšie rady ÚVZ, ktoré nájdete aj na Facebooku.

VÝBER RESPIRÁTORA

 • zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
 • respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
 • skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2 a že je k nemu priložený návod v slovenčine.
 • ak sa chcete vyhnúť falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie (číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor).
 • ideálne je, ak si viete vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.

NASADENIE A UTESNENIE

 • ak respirátor netesní, alebo neprekrýva ústa aj nos, nemôže poskytovať vyšší štandard ochrany.
 • vyberte si veľkosť, ktorá dobre sedí na vašu tvár. V prípade potreby si skráťte gumičky tak, že na nich zaviažete malé uzlíky.
 • pri nasadzovaní respirátora majte umyté ruky, nedotýkajte sa jeho vnútornej časti a manipulujte s respirátorom iba prostredníctvom gumičiek.
 • upravte sponu na vrchu respirátora tak, aby čo najvernejšie kopírovala kontúry koreňa vášho nosa.
 • hlbokým nádychom a výdychom sa uistite, že respirátor dobre tesní (uvidíte ako sa povrch respirátora v dôsledku odporu vzduchu zľahka deformuje).
 • vzduch by nemal unikať po stranách. Ak máte nasadené okuliare, pri dobre tesniacom respirátore by sa nemali rosiť.
 • vzduch v správne nasadenom respirátore býva vlhkejší a dýchanie o trochu namáhavejšie než v prípade rúška. Nemusíte sa však obávať, že by ste nedostávali dostatok kyslíka alebo že by sa v respirátore škodlivo hromadil vydychovaný oxid uhličitý.

BEZPEČNÁ MANIPULÁCIA

 • s noseným respirátorom zaobchádzajte ako s infekčným materiálom, nedotýkajte sa jeho vonkajšieho povrchu a neodkladajte ho na okolité plochy.
 • nosený respirátor si snímajte opatrne, manipulujte ním iba prostredníctvom gumičiek a následne si umyte ruky.

ŽIVOTNOSŤ A VIACNÁSOBNÉ POUŽITIE

 • vždy sa riaďte pokynmi od výrobcu. Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to.
 • respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania.
 • ak ste mali respirátor nasadený na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, resp. priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opätovne nepoužívajte a radšej ho vyhoďte. Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte di nádob určených na separáciu.
 • nepoužívajte respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Nikdy nenoste respirátor, ktorý si pred vami nasadil už niekto iný.
 • ak ste mali respirátor nasadený iba krátko (minúty, nie hodiny) a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali (iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti) a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť.

ÚDRŽBA PRI OPAKOVANOM POUŽITÍ

Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb CDC odporúča pri opätovnom použití respirátora nasledujúci postup (súhrnný čas použitia by však nemal presahovať 8 hodín):

 • použité respirátory zaveste do vyhradeného skladovacieho priestoru alebo medzi jednotlivými použitiami do čistej priedušnej nádoby či obalu, napríklad do papierového vrecka.
 • pred opätovným použitím suchého a neznečisteného respirátora je vhodné nechať uplynúť lehotu tri až päť dní – minimalizujete tým riziko, že je povrch vášho respirátora kontaminovaný.
 • skladujte respirátory tak, aby sa navzájom nedotýkali a aby bola osoba používajúca respirátor jasne identifikovaná.
 • skladovacie nádoby by sa mali pravidelne likvidovať alebo dezinfikovať. Nádoba či obal by nemali deformovať tvar uskladneného respirátora.
 • dezinfekcia respirátora si vyžaduje dôslednejšiu znalosť postupov, inak môže dôjsť k narušeniu filtračných schopností a ochrannej funkcie respirátora.
 • neodporúčame do respirátora vtierať alkoholovú dezinfekciu, prať ho, vyvárať či piecť v rúre alebo mikrovlnke – okrem narušenia integrity respirátora hrozia aj ďalšie bezpečnostné riziká (najmä v prípade vloženia respirátora s kovovými časťami do mikrovlnnej rúry).
 • pre širokú verejnosť sa preto skôr než dezinfekcia s pomocou rozličných prostriedkov či žiarení odporúča radšej nechať respirátor voľne a riadne vyschnúť v kontrolovanom prostredí. Kombináciou dostatočného časového rozostupu medzi použitiami a vhodného uskladnenia sa vírus na respirátoroch deaktivuje aj bez použitia dezinfekcie.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aj toto stojí za prečítanie:

SPRÁVNE POSTUPY: VÝBER RESPIRÁTORA, MANIPULÁCIA A ÚDRŽBA Pripomíname, že od pondelka 8. marca bude povinné nosiť...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Sunday, March 7, 2021
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín