han Zo Slovenska

PREVRATNÝ verdikt Ústavného súdu: Štát môže nariadiť len jediný druh KARANTÉNY

Po nadobudnutí účinnosti nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR bude možné nariaďovať iba izoláciu v domácom prostredí.

Ilustračný obrázok k článku PREVRATNÝ verdikt Ústavného súdu: Štát môže nariadiť len jediný druh KARANTÉNY
Zdroj: pixabay.com , TASR/František Iván

Vysvetlila to Barbora Nosianová zo sekretariátu verejného ochrancu práv (VOP).

Upozornila, že do prijatia rozhodnutia ÚS SR bola izolácia a karanténa prípustná v domácom prostredí, nemocničnom alebo inom určenom zariadení. „ÚS SR však rozhodol, že všetky tieto druhy, až na izoláciu v domácom prostredí, sú protiústavným obmedzením osobnej slobody. Po nadobudnutí účinnosti nálezu ÚS SR je preto možné nariaďovať už iba izoláciu v domácom prostredí,“ povedala Nosianová.

Presne definované

Priblížila, že pojem izolácia je v zákone presne definovaný. "Rozumie sa ním oddelenie chorej osoby alebo osoby, u ktorej je podozrenie, že je chorá, od ostatných osôb, s cieľom zabrániť rozšíreniu nákazy. To však znamená, že takáto domáca izolácia nemôže byť nariaďovaná komukoľvek, ale len osobe chorej alebo osobe, u ktorej existuje rozumné, respektíve dôvodné podozrenie, že môže byť chorá,“ podotkla.

ÚS SR na začiatku decembra sčasti vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie na základe zákona o ochrane verejného zdravia. Rozhodol, že v nesúlade s ústavou je časť zákona, ktorá sa týka nariaďovania izolácie osobám mimo domáceho prostredia a karanténnych opatrení.

Vykonávacie predpisy vydané v nesúlade s nálezom ÚS SR stratia účinnosť dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov SR. Táto strata účinnosti má právne účinky do budúcnosti, preto nezakladá náhradové nároky v dôsledku opatrení z minulosti.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM