Zo Slovenska

Prezidentka to vie aj s motykou! Vyhrnula si rukávy a sadila stromčeky, FOTO, VIDEO

Prezidentka Zuzana Čaputová sa spolu s kolegami z paláca rozhodla pomôcť prírode a priložiť ruku k dielu. V lese nad Limbachom zasadili stovky stromčekov.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

V lokalite Ondrovičov obrázok nad Limbachom pribudne 1 200 dubov a smrekov. V sobotu ich tam začala vysádzať prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu so zamestnancami Kancelárie prezidenta SR a ich rodinami.

Ide o lesný pozemok v správe Lesov SR na území, ktoré v roku 2010 zasiahla veterná smršť. Jedným z cieľov je reagovať na klimatickú krízu, v ktorej sa svet nachádza.

„Sme tu preto, lebo podmienky na našej Zemi sa neustále menia. A súčasťou toho je a musí byť aktívny prístup štátu, aby sme jednak redukovali emisie, ale zároveň to, čo sa nám zredukovať nepodarí, aby sme kompenzovali výsadbou zelene a stromov,“ uviedla Čaputová. Úsek, ktorý vznikol vyvrátením stromov po dávnejšej kalamite, je podľa nej potrebné opätovne zalesniť.

Náhrada po kalamita

Vhodné sadenice, ale aj samotnú lokalitu vybrali Lesy SR, ktoré majú toto územie v správe. „Lokalita bola vybraná preto, lebo tu v roku 2010 bola vetrová kalamita. Stále tieto plochy nie sú zabezpečené mladým lesným porastom. Treba ich stále dosádzať,“ vysvetlil generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuka.

Sobotnou výsadbou vyslala podľa neho hlava štátu jasný signál, že si váži prácu lesníkov. „Jej hlboké cítenie k ekológii je naozaj známe,“ podotkol Čuka s dôvetkom, že les treba vysádzať a o les sa treba aj starať.

Kancelária prezidenta SR prijala ešte vlani záväzok byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030. Okrem konkrétnych krokov na redukciu emisií je aj verejný záväzok vysadiť 1 200 stromov ročne ako kompenzáciu toho, čo sa zredukovať nepodarí. Pôvodne bola v pláne výsadba na jeseň minulého roka, pre pandemické opatrenia však nebola možná.

Udalosti na Slovensku

Vysádzanie stromov s prezidentkou
10
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM