MAK Správy Zo Slovenska

Prezidentka schvaľuje snahu o ústavnú väčšinu. Do paláca volá lídrov budúcej koalície

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa chce stretnúť s lídrami Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka schvaľuje snahu o ústavnú väčšinu. Do paláca volá lídrov budúcej koalície
11
Galéria
Zdroj: TASR

Ak sa potvrdí, že chcú vstúpiť do koalície, poverí zostavením novej vlády lídra OĽaNO Igora Matoviča. Hlava štátu to oznámila na ich spoločnom brífingu po stretnutí v Prezidentskom paláci.

„Je to naozaj veľká dôvera, ktorá sa dostala tomuto hnutiu a ďalším stranám a primerane k tomu aj veľká zodpovednosť,“ povedala prezidentka po stretnutí s Matovičom. Dodala, že z ich spoločného rozhovoru vyplýva, že si túto zodpovednosť Matovič uvedomuje.

Hlava štátu plánuje podľa vlastných slov v utorok (3. 3.) pozvať na stretnutie ďalších lídrov, ktorí by sa mohli podieľať na prípadnej budúcej vláde s OĽaNO.** „Chcem rešpektovať a musím rešpektovať tempo a možnosti príslušníkov potenciálnych koaličných strán,“** podotkla. Doplnila, že verí, že sa časovo rozprávajú o dňoch a nie týždňoch.

Bez konkrétnych termínov

„Prezidentka ma informovala o tom, aký je postup. Absolvoval som stretnutie s Richardom Sulíkom (SaS) a Borisom Kollárom (Sme rodina), zajtra ma čaká stretnutie s Andrejom Kiskom (Za ľudí). Myslím si, že postup, ktorý zvolila prezidentka, je správny,“ skonštatoval Matovič. To, že sa ešte pred rozhodnutím poveriť niekoho zostavením vlády stretne aj s ostatnými lídrami, ocenil.

Líder OĽaNO v súvislosti so zostavovaním vlády zdôraznil, že nechce nič urýchľovať. Zároveň však dodal, že chce, aby to bolo čím skôr. Konkrétny termín zatiaľ podľa vlastných slov nemá.

Prezidentka reagovala aj na snahu Matoviča získať ústavnú väčšinu pre prípadnú koalíciu v pléne parlamentu. „Pokiaľ táto vláda má ambíciu robiť ústavné zmeny, tak čím širšia legitimita v parlamente, tým lepšie, lebo iba vtedy dokáže tie ústavné zmeny vykonať,“ povedala.

Ste spokojní s výsledkami parlamentných volieb?

nie
Zdroj: Dnes24.sk
Je Igor Matovič dobrý premiér?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM