Ilustračný obrázok k článku Prvý máj oslavujeme už vyše 100 rokov: Poznáte históriu Sviatku práce? + KVÍZ
27
Galéria
Zdroj: TASR

Prvý máj oslavujeme už vyše 100 rokov: Poznáte históriu Sviatku práce? + KVÍZ

Sviatok práce, ktorý si každoročne pripomíname 1. mája, má väčšina z nás spojený so sprievodmi a stavaním májov. Za jeho vznikom však musíme hľadať protest stoviek tisíc robotníkov.

Magazín
Magazín

Prvý máj oslavujeme už vyše 100 rokov: Poznáte históriu Sviatku práce? + KVÍZ

Sviatok práce, ktorý si každoročne pripomíname 1. mája, má väčšina z nás spojený so sprievodmi a stavaním májov. Za jeho vznikom však musíme hľadať protest stoviek tisíc robotníkov.

Ilustračný obrázok k článku Prvý máj oslavujeme už vyše 100 rokov: Poznáte históriu Sviatku práce? + KVÍZ
27
Galéria
Zdroj: TASR

Zakladajúci kongres II. Internacionály v Paríži v roku 1889 stanovil 1. máj za medzinárodný Sviatok práce. Bolo to na pamiatku protestu chicagských robotníkov z 1.-3. mája 1886, ktorý si vyžiadal približne dve desiatky ľudských životov.

V tom čase v USA vstúpilo do štrajku do 350 000 robotníkov z 11 000 závodov za osemhodinový pracovný čas. Časť z nich si ho vymohla a 200 000 robotníkom sa ho podarilo aspoň čiastočne skrátiť.

Na rozhodnutie účastníkov ustanovujúceho zjazdu II. Internacionály zapôsobila aj krvavá dohra prvomájového štrajku v Chicagu, keď polícia 3. mája zabila šesť účastníkov robotníckej demonštrácie, ako aj o deň neskôr bomba z rúk neznámeho provokatéra, hodená medzi účastníkov protestného zhromaždenia na námestí Haymarket, ktorá zabila okrem štyroch robotníkov aj sedem policajtov.

Sedem vodcov chicagského robotníctva odsúdili na smrť a štyroch z nich popravili.

Veľký rozmach

Prvýkrát sa 1. máj oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku vrátane Čiech, v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, USA a ďalších krajinách. Na Britských ostrovoch až v nedeľu 4. mája.

V roku 1891 sa uskutočňovali robotnícke zhromaždenia aj v Petrohrade.

Od roku 1892 sa stal 1. máj dňom bojových akcií za práva pracujúcich i pre robotníkov ruských miest. Veľký rozmach prvomájových akcií pracujúcich na celom svete nastal po roku 1917.

V Československej republike sa začal oficiálne sláviť v roku 1919.

Viac lifestylového čítania

V čase socialistického zriadenia sa na 1. mája konali prvomájové sprievody, na tribúnach stáli predstavitelia vládnucej komunistickej strany.

Stavanie májov

Na Slovensku sa udržiava tradícia stavania májov. Máj predstavoval mladý stromček, buď smrekový, jedľový, alebo brezový. Máje sa stavali z dôvodu hojnosti, dostatku plodov a krmiva.

Máj sa staval pred dom, v ktorom bývalo dievča súce na vydaj. Mládenci s hudbou chodievali do každého domu, pred ktorým stál máj, a tancovali.

Zatiaľ čo v Európe sa oslava 1. mája ujala, v USA sa táto tradícia nevytvorila. Dňom práce je prvý septembrový pondelok, rovnako aj v Kanade.

Ďalšie zaujímavosti

Oslavujú aj veriaci

Na Sviatok práce si veriaci katolíckej cirkvi pripomínajú aj sviatok sv. Jozefa robotníka, patróna pracujúcich. Pre katolíkov je 1. máj dňom liturgickej spomienky sv. Jozefa robotníka.

Kňazi v kázňach spravidla pripomínajú význam a hodnotu práce, prostredníctvom ktorej človek napĺňa Božiu výzvu o využívaní darov zeme, ako to uvádza starozákonná Prvá kniha Mojžišova (Genesis).

Oficiálne vyhlásil sv. Jozefa za ochrancu cirkvi blahoslavený pápež Pius IX. v roku 1870. Pius XII. rozšíril patronát sv. Jozefa na všetkých pracujúcich a od roku 1955 mu zasvätili 1. máj, ktorý sa slávi ako Deň práce.

Myslíte si, že vás 1. máj už nemá čím prekvapiť? Svoje vedomosti si môžete overiť v našom kvíze!

Kliknite SEM: TOP zaujímavosti o Sviatku práce v 10 otázkach

V kvíze sa vám postupne zobrazí 10 otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Foto: ilustračné

Články, pri ktorých si oddýchnete

Prvomájové oslavy v Československej republike
27
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín