Ilustračný obrázok k článku Rodák z malého mestečka dobyl svet hviezd: Dvorným fotografom Beatles bol SLOVÁK
Zdroj: TASR/AP , TASR/Ján Krošlák

Rodák z malého mestečka dobyl svet hviezd: Dvorným fotografom Beatles bol SLOVÁK

Slovensko sa môže pýšiť množstvom rodákov, ktorí prerazili vo svete. Iba málo z nich sa však môže pochváliť spoluprácami s hviezdami svetového formátu.

Magazín
Magazín

Rodák z malého mestečka dobyl svet hviezd: Dvorným fotografom Beatles bol SLOVÁK

Slovensko sa môže pýšiť množstvom rodákov, ktorí prerazili vo svete. Iba málo z nich sa však môže pochváliť spoluprácami s hviezdami svetového formátu.

Ilustračný obrázok k článku Rodák z malého mestečka dobyl svet hviezd: Dvorným fotografom Beatles bol SLOVÁK
Zdroj: TASR/AP , TASR/Ján Krošlák

Začínal ako filmový kameraman a dokumentarista, ale preslávil sa hlavne ako fotograf. Pred objektívom jeho fotoaparátu pózovali nielen The Beatles, ale aj mnohé ďalšie hviezdy svetového hudobného a filmového priemyslu. Od narodenia Deža Hoffmanna, dvorného fotografa liverpoolských „chrobákov“, uplynulo v utorok 24. mája 110 rokov.

Pracoval ako biletár

Dežo (Dezider) Hoffmann sa narodil 24. mája 1912 v Banskej Štiavnici. Nemal súrodencov a po smrti jeho otca, sa matka s trojročným synom presťahovala do Žiliny, kde Dežo Hoffmann vychodil ľudovú školu a začal študovať na strednej škole, ktorú nedokončil, lebo nastúpil na vojenskú službu v Piešťanoch. Po jej skončení sa v roku 1930 vyučil za typografa, ale viac ho lákala filmová kamera ako povolanie tlačiara. Odišiel do Prahy, kde sa živil ako biletár v divadle Voskovca a Wericha a popritom študoval žurnalistku.

V Prahe sa zoznámil s herečkou Hedou Kieslerovou, vo svete filmu známou ako Hedy Lamarr. Tá ho priviedla do filmových štúdii na Barrandove, kde sa v roku 1932 stal členom filmového štátu Ota Hellera. Zanechal štúdium žurnalistiky a v roku 1934 sa opäť vďaka Hedy Lamarr dostal na stáž do parížskej pobočky americkej filmovej spoločnosti 20th Century Fox.

Počas stáže nakrúcal spravodajské a dokumentárne filmy. Ako dokumentarista zachytil napríklad Mussoliniho inváziu v Etiópii. Po vypuknutí občianskej vojny v Španielsku sa stal členom interbrigadis­tického novinárskeho združenia, v ktorom spolupracoval s fotografom Robertom Capom či spisovateľom Ernestom Hemingwayom.

Občianska vojna

V Španielsku sa aj prvýkrát oženil, ale jeho manželka, zahynula po niekoľkých týždňoch manželstva počas bojov občianskej vojny. On sám bol zranený, pričom najvážnejšie tretie, mu spôsobilo krátkodobú stratu pamäte a priviedlo ho do francúzskeho internačného tábora.

Po vyliečení bojoval počas druhej svetovej vojny v radoch britského kráľovského letectva.

Po skončení druhej svetovej vojny sa usadil v Spojenom kráľovstve, kde si otvoril filmové a fotografické štúdio v Leicesteri a oženil sa s Angličankou Lilly, s ktorou mal syna a dcéru. Na žiadosť Josipa Broza Tita nakrútil prvý povojnový film o Juhoslávii. V roku 1949 sa presťahoval do Londýna, kde sa od začiatku 50. rokov minulého storočia venoval fotografovaniu pre Record Mirror, Daily Mirror či News Chronicle.

Prečítajte si tiež

Osudové stretnutie

V roku 1962 sa v Liverpoole zoznámil s členmi skupiny The Beatles a stal sa dvorným fotografom dnes už legendárnej skupiny. Dežo Hoffmann bol s „chrobákmi“ pri nahrávaní prvého albumu, pri ich rozhlasových i televíznych začiatkoch, pri všetkých významných okamihoch ich bohatej a úspešnej kariéry.

Na fotografiách zachytil aj ďalších významných hudobníkov či hercov. Zvečnil tváre umelcov ako Charlie Chaplin, Marylin Monroe, Frank Sinatra, Marlene Dietrichová, Laurence Olivier, Sophia Lorenová, Omar Sharif, Louis Armstrong, Duke Ellington, Cliff Richard, The Cream, Pink Floyd, The Rolling Stones, Elton John, Raquel Welchová, David Bowie či Bob Marley. Jeho fotografie sú uložené v archívoch spoločností Beatles Apple Corps., Rex Featuresm, ako aj v archívoch súkromných osôb.

Dežo Hoffmann, jeden z najznámejších fotografov svetového šoubiznisu, zomrel 26. marca 1986 v Londýne.

Otestujte sa

Myslíte si, že kapela The Beatles vás už nemá čím prekvapiť? Overte si svoje vedomosti v našom zábavnom kvíze!

Kliknite SEM: Ste skutočný znalec legendárnych The Beatles?

V kvíze sa vám postupne zobrazí desať otázok. Ku každej máte na výber z troch možností, správna je, samozrejme, vždy len jedna. Avšak pozor, na odpoveď na každú otázku máte len 15 sekúnd.

Ak nestihnete odpovedať v limite, otázka bude hodnotená ako nezodpovedaná. Kvíz bude okamžite vyhodnotený a vy zistíte, na koľko otázok ste odpovedali správne.

Testujte a bavte sa

Kvíz môžete kedykoľvek opakovať a vylepšovať si svoje skóre. Výsledok kvízu môžete jednoducho, jediným kliknutím, zdieľať na Facebooku a pochváliť sa ním i vaším priateľom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Ďalšie zaujímavé čítanie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín