Správy Zo Slovenska

Rozohnený Heger po návrate z Kyjeva: Ukrajina MUSÍ byť v EÚ, opozícia nadbieha Rusku! VIDEO

Premiér sa po návšteve vojnou zmietanej Ukrajiny postavil pred novinárov. Obul sa aj do lídrov opozície Fica a Pellegriniho, ktorí sa podľa neho správajú ako ruskí agenti.

Ilustračný obrázok k článku Rozohnený Heger po návrate z Kyjeva: Ukrajina MUSÍ byť v EÚ, opozícia nadbieha Rusku! VIDEO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. Po návrate z Ukrajiny to v sobotu v Bratislave vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že vláda ponúka aj svoj reformný tím.

Slovensko podľa predsedu vlády je ochotné Ukrajine pomôcť aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy.

Vízia pre východ Slovenska

„Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu,“ vyhlásil Heger.

Pre Slovensko je podľa predsedu vlády dôležité, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov, Ukrajina však momentálne v takej situácii nie je.

„Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila a stala sa našim stabilným a prosperujúcim susedom,“ podotkol premiér. Myslí si, že potom sa aj ľuďom na východnom Slovensku začne lepšie dariť a nebudú musieť cestovať za prácou.

„Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny, aj preto investujeme do vzťahov s Ukrajinou,“ skonštatoval.

Nadbiehajú Rusku?

Heger sa vyjadril aj k systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko dalo Ukrajine. Myslí si, že týmto darom získali Ukrajinci „dáždnik“, ktorý ochráni mnoho nevinných životov.

Premiér odmieta v tejto súvislosti kritiku opozície. Myslí si, že líder parlamentného Smeru-SD Robert Fico a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini konajú proti záujmom Slovenska a nadbiehajú Rusku. „Správajú sa ako ruskí agenti,“ vyhlásil Heger a pozval oboch politikov na Ukrajinu, aby sa išli pozrieť na následky vojny.

Podľa Hegera sme v bezpečí

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. „Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii,“ uviedol a poukázal na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot.

Heger navštívil v piatok (8. 4.) Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ale aj ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Následky vojny si spoločne s európskymi partnermi šiel osobne pozrieť do mesta Buča.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM