Politika

Schváli parlament obrannú zmluvu s USA? Podľa Šeligu bude hlasovanie tesné

Plénum čaká mimoriadna schôdza k dohode o obrannej spolupráci s USA. Poslanci sú podľa Juraja Šeligu pod veľkým tlakom.

Ilustračný obrázok k článku Schváli parlament obrannú zmluvu s USA? Podľa Šeligu bude hlasovanie tesné
17
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Výsledok hlasovania o obrannej zmluve DCA medzi SR a USA v Národnej rade SR môže byť veľmi tesný. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to pripustil poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.

Tlak na poslancov

Podľa neho to bude dôsledok veľkého tlaku, ktorý má byť vytváraný na poslancov, súhlasiacich s uzavretím zmluvy. Jeho oponent v diskusii, člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák spochybnil opodstatnenie samotnej zmluvy, v ktorej navyše vidí rozpor s Ústavou SR.

Protiústavným je podľa Kaliňáka vzdávanie sa časti práv Slovenska v prospech USA, upozorňuje tiež na obmedzenie kontroly prítomnosti a činnosti amerických vojakov na území SR.

Nerozumie, prečo sa táto zmluva, navyše v takom chvate, vôbec uzatvára v kontexte napätej situácie na Ukrajine, keď je SR navyše chránená ako členský štát NATO.

"Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýta sa Kaliňák, ktorý spochybňuje celkovo nevyváženosť zmluvy.

Štandardná dohoda

Šeliga zdôraznil, že zmluva je štandardnou dohodou, ktorú podpísali iné členské krajiny NATO. Upozornil, že zmluva posilní bezpečnosť krajiny a prinesie prostriedky pre modernizáciu slovenských ozbrojených síl a vojenskej infraštruktúry.

„Akákoľvek prítomnosť zahraničných vojsk na území Slovenska je podmienená súhlasom parlamentu,“ pripomenul. Kaliňákovu interpretáciu považuje za cielené zavádzanie, ktoré má vyvolať strach a vytĺkať politické body.

Mimoriadna schôdza k Dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických sa má začať v utorok o 13.00 h.

Zmluvu podpísali obe krajiny vo štvrtok (3. 2.) večer (v noci na piatok SEČ). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Zmluvu musí ešte odobriť NR SR, potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuálne témy

Slovensko a USA podpísali dohodu o obrannej spolupráci
17
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM