Zo Slovenska

Seniori z domovov dôchodcov budú môcť Vianoce stráviť s rodinou: Za akých podmienok?

Klienti zariadení sociálnych služieb (ZSS) môžu byť na Vianoce so svojimi blízkymi.

Ilustračný obrázok k článku Seniori z domovov dôchodcov budú môcť Vianoce stráviť s rodinou: Za akých podmienok?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Klienti zariadení sociálnych služieb (ZSS) môžu byť na Vianoce so svojimi blízkymi. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR s tým, že k tomu v súčinnosti s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vypracovali usmernenie s odporúčaniami pre poskytovateľov sociálnych služieb.

Vypracovali usmernenie

„Pretrvávajúca epidemiologická situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 na Slovensku má negatívne dosahy nielen na ekonomiku, ale aj na psychiku klientov ZSS a Centier pre deti a rodiny (CDR), ktorí nemôžu prijímať návštevy svojich blízkych a navštevovať ich tak, ako by si to prijali,“ podotkol rezort s tým, že preto hľadal možnosti, ako týmto ľuďom umožniť prežiť vianočné sviatky v kruhu svojej rodiny tak, aby bola zabezpečená jednak ich ochrana zdravia pri odchode zo zariadenia, ale aj pri návrate.

„V spolupráci s hlavným hygienikom a epidemiológmi sme vypracovali usmernenie, v ktorom zariadeniam poskytujúcim sociálne služby pobytovou formou odporúčame kroky na vytvorenie bezpečných podmienok kontaktu svojich klientov s príbuznými,“ vysvetlila štátna tajomníčka rezortu práce Soňa Gaborčáková.

Na Vianoce tak môžu ísť k svojim rodinám tí klienti, ktorí v posledných 90 dňoch mali pozitívny test na ochorenie COVID-19 a sú po ukončenej karanténe, bez príznakov ochorenia, spresnil rezort.

Do zariadenia sa potom môžu bezpečne vrátiť bez potreby absolvovania antigénového alebo PCR testu. „Ak však v rámci svojho pobytu mimo zariadenia prekročia obdobie 90 dní po potvrdenej pozitivite ochorenia COVID-19, respektíve majú klinické príznaky tohto ochorenia, rezort práce odporúča zariadeniam pretestovať klientov antigénovým testom alebo priniesť negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 24 hodín,“ upozornil rezort.

Kto môže k rodine?

Klienti ZSS, ktorí mali v zariadení v rámci posledného priebežného 10-dňového testovania antigénovými testami negatívny výsledok, môžu rovnako zariadenie počas sviatkov opustiť.

Ministerstvo práce však pri ich návrate odporúča zariadeniam v záujme bezpečnosti vrátenia sa do kolektívu otestovať klientov antigénovým testom alebo ich poprosiť, aby sa preukázali negatívnym PCR testom nie starším ako 24 hodín.

„Počas vianočných sviatkov však nebudú môcť opustiť zariadenie klienti, ktorí mali v rámci posledného priebežného 10-dňového testovania antigénovými testami pozitívny výsledok,“ zdôraznil rezort.

Možné návštevy

Usmernenie sa týka aj návštev klientov ZSS. Tie budú možné, ale iba v tých zariadeniach a v častiach zariadení, ktoré nie sú v karanténe a za prísnych protiepidemio­logických opatrení, ako napríklad vymedzený čas návštevy do jednej hodiny, stanovený minimálny časový odstup medzi návštevami potrebný a vyhradený na dezinfikovanie priestorov a podobne.

„Zároveň zariadeniam odporúčame, aby každú návštevu, ktorá sa nevie preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 24 hodín, testovali antigénovými testami pred uskutočnením návštevy. Bez toho im nebude umožnený vstup,“ priblížila štátna tajomníčka. Rezort deklaruje, že na tieto účely zabezpečilo dostatok antigénových testov.

V zariadeniach, kde je nariadená karanténa, respektíve v jeho časti, nebude možné realizovať návštevy. „V takýchto prípadoch odporúčame zariadeniam využiť na sprostredkovanie osobného kontaktu klienta so svojimi príbuznými a blízkymi na diaľku informačno-komunikačné technológie,“ uzavrela Gaborčáková.

Foto: ilustračné

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM