Zo Slovenska

Situácia je napätá: Záchranári pracujú nad rámec svojich možností, žiadajú odmeny

Záchranári si nemôžu vyberať, či pôjdu ošetrovať pozitívneho pacienta. Tiež pracujú v prvej línii a zaslúžia si odmeny ako pracovníci nemocničných COVID oddelení.

Ilustračný obrázok k článku Situácia je napätá: Záchranári pracujú nad rámec svojich možností, žiadajú odmeny
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pracovníci záchrannej zdravotnej služby, teda záchranári, vodiči aj lekári, žiadajú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o prehodnotenie odmeňovania, určeného pre zdravotníkov pracujúcich v prvej línii v boji s ochorením COVID-19.

List Krajčímu a Matovičovi

Ako informoval prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) František Majerský, ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu aj premiérovi Igorovi Matovičovi (obaja OĽANO) v tejto súvislosti zaslali list.

Majerský reagoval na správy z konca minulého roka, keď premiér informoval o tom, že bezodkladne zavedú mimoriadny príplatok za prácu na COVID oddeleniach v nemocniciach. Príplatok sa mal zvýšiť na sumu sedem eur za hodinu.

„Motivácia nastupovať a slúžiť na týchto oddeleniach je akiste jednak vnútorná, no aj zvýšenie mzdy môže zavážiť pri vyhodnocovaní rizík zdravotníka a jeho rozhodnutia pomôcť vyčerpaným kolegom v prvej línii,“ komentoval šéf komory záchranárov.

Záchranári si nemôžu vyberať

Poukázal pritom na to, že záchranári si nemôžu vyberať, či pôjdu ošetrovať pozitívneho pacienta. Situácia je podľa Majerského už druhý mesiac mimoriadne napätá a väčšina záchranárov pracuje vysoko nad rámec svojich možností. O zaradenie pracovníkov záchrannej zdravotnej služby do systému odmeňovania nad rámec bežnej mzdy žiada, kým sa situácia v nemocniciach a následne aj v záchrankách nestabilizuje.

Podľa Majerského odhadov by táto motivácia pre viac ako 3-tisíc záchranárov stála štátny rozpočet v rozmedzí od 300-tisíc do 900-tisíc eur mesačne. Smerované by mali byť adresne v plnej miere priamo na mzdy záchranárov.

O tom, že aj pracovníci záchranných zdravotných služieb pracujúci v prvej línii si zaslúžia odmeny, rovnako ako pracovníci nemocničných COVID oddelení, informoval ešte začiatkom roka aj prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) SR Matej Polák, ktorý tak isto zaslal otvorený list premiérovi Matovičovi.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM