Monika Hanigovská Magazín

Slováci nezmyselne PREŤAŽUJÚ urgenty: Lekári ukázali, ako to vyzerá počas služieb

Urgenty praskajú vo švíkoch, pretože ich využívame zbytočne? Lekári upozorňujú, že často k nim chodia ľudia úplne zbytočne. Ukázali, ako to vyzerá počas služieb.

Ilustračný obrázok k článku Slováci nezmyselne PREŤAŽUJÚ urgenty: Lekári ukázali, ako to vyzerá počas služieb
Zdroj: Facebook.com/Laura Grossmanová , TASR/Radovan Stoklasa

Máme najviac zaťažené urgenty v EÚ?

Príspevky lekárky zdieľal na Facebooku aj pediater Fakultnej nemocnice v Nitre, Peter Visolajský, a to s popisom: „Toto zažívame, v nemocničných službách v nemocniciach.“

„Slovenské nemocničné urgenty (nemocničné pohotovosti) sú najviac a zbytočne zaťažené zo všetkých v EÚ,“ poznamenal Visolajský.

Pediater Peter Visolajský svoje tvrdenie opiera konkrétne o graf – Slovensko je v ňom na špici využívania oddelenia centrálneho príjmu. Poukazuje konkrétne na odbornú brožúru s názvom Zdravotný Profil Krajiny 2017, ktorá podrobne mapuje naše zdravotníctvo.

Zdravotný Profil Krajiny 2017 zároveň pripomína, že posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti je kľúčové. Projekt je výsledkom spoločnej činnosti OECD a European Observatory on Health Systems and Policies v spolupráci s Európskou komisiou.

Viete, kedy prísť?

Kedy by mali vyhľadať pacienti Ústavnú pohotovostnú službu (ÚPS) známu aj ako urgentný príjem? „Úlohou ÚPS je v rámci centrálneho príjmu v nemocnici zabezpečovať nepretržitú dostupnosť neodkladnej zdravotnej starostlivosti pacientom, u ktorých došlo k náhlej zmene zdravotného stavu, alebo v život ohrozujúcich situáciách,“ informuje o tom Národný Portál Zdravia (NZP).

Do ÚPS patrí: zdravotná starostlivosť poskytovaná osobe pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje život, alebo niektorú zo základných životných funkcií, ktorá bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie.

Patria sem aj úrazy bezprostredne po ich vzniku, kolapsové stavy, akútne bolestivé stavy a „vyšetrenie osoby označenej za možný zdroj rýchlo sa šíriacej a život ohrozujúcej nákazy, diagnostika a liečba osoby s rýchlo sa šíriacou a život ohrozujúcou nákazou.“

FOTO: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že mnohí pacienti chodia zbytočne na urgentný príjem?

áno 80.2%
nie 19.8%
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM