Správy Zo Slovenska

Slovákov úplne pohltili konšpirácie: V ich šírení sa stávame SVETOVÝMI lídrami!

Výsledky prieskumu podľa neho naznačujú, že Slovensko je nielen východo- a stredoeurópskym rekordérom v akceptovaní konšpiračných teórií, ale dokonca celosvetovým.

Ilustračný obrázok k článku Slovákov úplne pohltili konšpirácie: V ich šírení sa stávame SVETOVÝMI lídrami!
Zdroj: pixabay.com

Konšpiračný index na Slovensku je v porovnaní so svetom extrémne vysoký. Vyplýva to z prieskumu Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1514 respondentov. Informoval o tom riaditeľ Centra pre bioetiku Filozofickej fakulty UCM Peter Sýkora.

Konšpiračný index

Prieskum centra v spolupráci s agentúrou Focus sa konal od 10. augusta do 21. augusta.

„Ukázalo sa, že konšpiračný index na Slovensku dosahuje hodnotu 30,27, čo jedna z úplne najvyšších hodnôt zo všetkých krajín, kde sa prieskum podľa tejto metodiky doteraz realizoval,“ konštatoval Sýkora.

Konšpiračný index sa počíta ako priemer kladných odpovedí na štandardné konšpiračné otázky. Pre porovnanie, v štúdii francúzskych vedcov publikovanej vo vedeckom časopise Social Science Information v júni 2021 najvyššiu hodnotu konšpiračného indexu 25,29 zo skúmaných 22 štátov dosahovalo Turecko, najnižšiu Dánsko 6,29.

Nelichotivé výsledky

Na Slovensku najväčší počet respondentov súhlasil s tvrdením, že pravda o škodlivých účinkoch vakcín je cielene pred verejnosťou ukrývaná (46,6 percenta) a s tvrdením, že bez ohľadu na to, kto je oficiálne na čele vlád alebo organizácií, existuje určitá skupina ľudí, ktorá tajne kontroluje chod sveta a spoločne ho ovláda (45 percent).

„Tieto zistenia sú v súlade s výsledkami prieskumu Globsec uskutočnenom v roku 2020 v desiatich krajinách východnej a strednej Európy. Zistil, že v priemere 56 percent respondentov je náchylných veriť nejakému konšpiračnému tvrdeniu, čo je najvyššie percento spomedzi týchto krajín,“ doplnil Sýkora.

Výsledky prieskumu podľa neho naznačujú, že Slovensko je nielen východo- a stredoeurópskym rekordérom v akceptovaní konšpiračných teórií, ale dokonca celosvetovým.

Prieskum bol uskutočnený v rámci európskeho operačného programu Riešenie spoločenských ohrození v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 (2020 – 2023), ktorý získala UCM.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM