Rastislav Búgel Zo Slovenska

Slovensko zasiahli NAJSILNEJŠIE búrky v tomto roku! Udrelo takmer 30-TISÍC bleskov

Búrky na prelome týždňov boli najsilnejšie, aké Slovensko v tomto roku zasiahli. Situácia sa však ešte ani zďaleka neupokojí.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko zasiahli NAJSILNEJŠIE búrky v tomto roku! Udrelo takmer 30-TISÍC bleskov
20
Galéria
Zdroj: Facebook.com/IMEĽ , TASR/Daniel Veselský

Slovensko v nedeľu zasiahli intenzívne večerné a nočné búrky. Ako informuje iMeteo.sk, boli najsilnejšie od začiatku roka.

Napáchali škody

Už vopred numerické modely avizovali v trojuholníku miest Graz-Bratislava-Szombathely mimoriadne vhodné podmienky pre vznik silných, supercelárnych búrok. Varovali, že by mohli mať potenciál priniesť tornádo, či veľké krúpy.

Predpovede sa napokon naplnili aj s tornádom. To sa objavilo pri maďarskom meste Szombathely.

Navyše padali aj krúpy. V Rakúsku dokonca výrazne poškodili letiace lietadlo. Na Slovensku zasiahli napríklad Podunajskú nížinu, kde o 23.00 hodine mali veľkosť až 4 centimetre. „Škody sú predovšetkým v okresoch Nové Zámky a Komárno. Okrem krúp spôsoboval problémy aj silný vietor, ktorý vyvracal stromy a stĺpy,“ píše iMeteo.sk.

Vo viacerých slovenských mestách búrky spôsobili pohromu. Krúpy ničili úrodu, zasiahli aj domy a silný vietor vyvracal nielen stromy, ale aj stĺpy elektrického vedenia.

Poriadna nádielka bleskov

„Blesky sa sústredili do južných regiónov Slovenska a priniesli desiatky tisíc bleskov, čo je najviac od začiatku roka,“ informoval server.

Z analýzy bleskových dát vyplýva, že najsilnejšie búrky sa vyskytli v Podunajskej nížine. Dosiahli tam najvyššiu úroveň – veľmi silné.

Detektory bleskov zaznamenali na našom území do 2.00 hodiny až 27 630 bleskových úderov. Prevažná časť z nich udrela na juhozápade.

„Zaujímavý je aj pohľad na intenzitu bleskov z hľadiska hustoty. Z tejto analýzy vieme, že v oblasti od Neziderského jazera po Dunajskú Stredu udrelo viac ako 12 bleskov na km2,“ dodáva iMeteo.sk.

Búrok sa ešte nezbavíme

Búrky sa na Slovensku očakávajú aj v pondelok. „Prvá vlna búrok nás zasiahne už dopoludnia a ďalšie búrky hrozia popoludní až do neskorších večerných hodín. Nad našou oblasťou sa aj dnes bude nachádzať studený front, na ktorom sa budú vytvárať jednotlivé vlny búrok, ktoré opäť môžu páchať škody,“ dodáva server s tým, že búrky by už nemali byť také silné, ako boli v nedeľu na západe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie lákavé články

Búrky spôsobili škody aj v obci Imeľ
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM